Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědecká rada ÚSTR je plná bývalých komunistů, kritizuje Nečas

Česko

  17:06aktualizováno  17:32
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) kritizuje složení nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Nečas tvrdí, že v radě jsou bývalí komunisté a odpůrci vzniku ústavu. Hlavní rada ústavu zvolila tento týden nových 12 členů vědecké rady, která je poradním orgánem instituce.

Premiér Petr Nečas foto: MAFRA - František Vlček

Předchozí vědecká rada odešla na protest proti tomu, že byl odvolán ředitel Daniel Herman. Úkolem ÚSTR je nestranně zkoumat dobu nesvobody. O činnost instituce se nyní přou hlavně vládní ODS a opoziční ČSSD.

Rezignace všech členů původní vědecké rady obsazené "nezpochybnitelnými a nezávislými osobnostmi" podle Nečase "jasně ukázala, co se v ústavu děje".

ČTĚTE DÁLE:

"Dnes ve vědecké radě figurují jména bývalých dlouholetých členů KSČ a odpůrců vzniku ústavu, dokonce i lidí, kteří za totality vyučovali dějiny KSČ v Ústavu marxismu-leninismu, to hovoří samo za sebe," uvádí Nečas bez uvedení konkrétních jmen ve stanovisku, které poskytl úřad vlády.

O koho se nejspíš jedná

Podle zdroje má Nečas na mysli Jana Rataje, Petra Pitharta, Viléma Prečana a Oldřicha Tůmu.

Server iDnes.cz upozornil na to, že o historikovi a politologovi Ratajovi uveřejnila v roce 1999 historička Helena Krejčová text, v němž popisuje jeho působení v 80. letech. "V letech 1981 - 1990 působil v Ústavu marxismu-leninismu UK v Praze, kde učil adepty humanitních věd dějinám KSČ a mezinárodního dělnického hnutí," píše Krejčová.

Pithart, Prečan a Rataj byli členy KSČ. Pithart ji opustil v roce 1968, Prečan byl v roce 1970 vyloučen.

Lidé se mohou měnit

Předsedkyně hlavní rady ÚSTR Petruška Šustrová Nečasovy výhrady odmítla. "Premiér zřejmě neuznává, že člověk může změnit smýšlení. Poznala jsem v disentu mnoho bývalých komunistů a nemohu proti nim říct ani slovo, naopak si jich vážím," řekla Šustrová.

Nečas už dříve obvinil ČSSD, že před budoucí vládní spoluprací s KSČM chce ovládnout ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek s dokumenty bývalé Státní bezpečnosti. Sociální demokraté to ostře odmítli a naopak tvrdí, že téma ÚSTR politizují občanští demokraté.

Kdo je v radě

Mezi členy nové vědecké rady jsou například historik a vedoucí exilového Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury v Scheinfeldu-Schwarzenbergu Vilém Prečan, disident, politik, historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma či francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová, která dříve usilovala o křeslo ředitelky ústavu, nebo překladatel a chartista Tomáš Vrba.

V předchozí odstoupivší patnáctičlenné vědecké radě byl například kardinál Miloslav Vlk, historici Michal Lukeš, Ladislav Bukovszky, šéf Ústavu národní paměti ve Varšavě Łukasz Kamiński a profesor michiganské univerzity Jan Kmenta.

Situace v ÚSTR je v poslední době napjatá. Spory o ÚSTR vyvrcholily odvoláním ředitele Hermana a jmenováním Pavly Foglové. Nová ředitelka následně odvolala několik dalších zaměstnanců. Vládní ODS a opoziční ČSSD se navzájem obviňují z úsilí o politický vliv na instituci. Proti změnám se postavila i část zaměstnanců. Hlavní radu, která například volí ředitele ÚSTR, vybírá Senát, v němž má nyní převahu levicová opozice.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat