Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vědecká rada ÚSTR je plná bývalých komunistů, kritizuje Nečas

Česko

  17:06aktualizováno  17:32
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) kritizuje složení nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Nečas tvrdí, že v radě jsou bývalí komunisté a odpůrci vzniku ústavu. Hlavní rada ústavu zvolila tento týden nových 12 členů vědecké rady, která je poradním orgánem instituce.

Premiér Petr Nečas foto: MAFRA - František Vlček

Předchozí vědecká rada odešla na protest proti tomu, že byl odvolán ředitel Daniel Herman. Úkolem ÚSTR je nestranně zkoumat dobu nesvobody. O činnost instituce se nyní přou hlavně vládní ODS a opoziční ČSSD.

Rezignace všech členů původní vědecké rady obsazené "nezpochybnitelnými a nezávislými osobnostmi" podle Nečase "jasně ukázala, co se v ústavu děje".

ČTĚTE DÁLE:

"Dnes ve vědecké radě figurují jména bývalých dlouholetých členů KSČ a odpůrců vzniku ústavu, dokonce i lidí, kteří za totality vyučovali dějiny KSČ v Ústavu marxismu-leninismu, to hovoří samo za sebe," uvádí Nečas bez uvedení konkrétních jmen ve stanovisku, které poskytl úřad vlády.

O koho se nejspíš jedná

Podle zdroje má Nečas na mysli Jana Rataje, Petra Pitharta, Viléma Prečana a Oldřicha Tůmu.

Server iDnes.cz upozornil na to, že o historikovi a politologovi Ratajovi uveřejnila v roce 1999 historička Helena Krejčová text, v němž popisuje jeho působení v 80. letech. "V letech 1981 - 1990 působil v Ústavu marxismu-leninismu UK v Praze, kde učil adepty humanitních věd dějinám KSČ a mezinárodního dělnického hnutí," píše Krejčová.

Pithart, Prečan a Rataj byli členy KSČ. Pithart ji opustil v roce 1968, Prečan byl v roce 1970 vyloučen.

Lidé se mohou měnit

Předsedkyně hlavní rady ÚSTR Petruška Šustrová Nečasovy výhrady odmítla. "Premiér zřejmě neuznává, že člověk může změnit smýšlení. Poznala jsem v disentu mnoho bývalých komunistů a nemohu proti nim říct ani slovo, naopak si jich vážím," řekla Šustrová.

Nečas už dříve obvinil ČSSD, že před budoucí vládní spoluprací s KSČM chce ovládnout ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek s dokumenty bývalé Státní bezpečnosti. Sociální demokraté to ostře odmítli a naopak tvrdí, že téma ÚSTR politizují občanští demokraté.

Kdo je v radě

Mezi členy nové vědecké rady jsou například historik a vedoucí exilového Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury v Scheinfeldu-Schwarzenbergu Vilém Prečan, disident, politik, historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma či francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová, která dříve usilovala o křeslo ředitelky ústavu, nebo překladatel a chartista Tomáš Vrba.

V předchozí odstoupivší patnáctičlenné vědecké radě byl například kardinál Miloslav Vlk, historici Michal Lukeš, Ladislav Bukovszky, šéf Ústavu národní paměti ve Varšavě Łukasz Kamiński a profesor michiganské univerzity Jan Kmenta.

Situace v ÚSTR je v poslední době napjatá. Spory o ÚSTR vyvrcholily odvoláním ředitele Hermana a jmenováním Pavly Foglové. Nová ředitelka následně odvolala několik dalších zaměstnanců. Vládní ODS a opoziční ČSSD se navzájem obviňují z úsilí o politický vliv na instituci. Proti změnám se postavila i část zaměstnanců. Hlavní radu, která například volí ředitele ÚSTR, vybírá Senát, v němž má nyní převahu levicová opozice.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!