29. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojenská přehlídka, Masarykův vlak. Stát chystá velkolepé oslavy za 400 milionů

Tomáš Garrigue Masaryk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Garrigue Masaryk. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA V prosinci 1918 přejel Tomáš Garrigue Masaryk poprvé novou hranici mezi Rakouskem a Československem. Zabralo to nějaký čas, prezidenta vezl domů vlak čítající 19 vagonů. Češi si budou moci brzy zkusit, jestli se hlavě státu při návratu z exilu sedělo pohodlně. Sestavení a přehlídka prezidentského vlaku budou součástí akcí při rozsáhlých oslavách výročí připadajících na rok 2018.

Jsou rovnou tři. Z časové perspektivy to bude v roce 2018 sto let od vzniku Československa, krátké uvolnění totality v podobě pražského jara se odehrálo před padesáti roky a rozchod České republiky se Slovenskem se uskutečnil čtvrtstoletí nazpátek. Udržení dobrých vztahů se sousedy se projevuje i v organizaci, kdy na mnoha projektech oba státy spolupracují.

Skupina složená z ministerstev, hradní kanceláře, muzeí či Akademie věd dala dohromady zásobník 172 akcí, jimiž si mají Češi doma i v zahraničí připomenout a oslavit důležité dějinné okamžiky, které určovaly kulturní, sociální i národní identitu. Celkový rozpočet obnáší 396 milionů korun.

Připomínka Masaryka a jeho ideálů se využije k tomu, k čemu sám burcoval – k výchově Čechů k demokracii. „Je to unikátní příležitost k oživení duchovních a morálních hodnot, na nichž naše společnost vyrostla, a k posílení respektu k autoritám,“ stojí v plánu oslav, který mají LN k dispozici.

Škála akcí je široká a rozprostřená nejen po republice, ale i třeba po českých centrech v zahraničí. Těžiště spočívá ve výstavách a představeních. Například v Národním technickém muzeu se republika předvede jako průmyslová velmoc, budou tam úspěšné československé pavilony ze světových výstav, výdobytky průmyslového designu nebo automobilových firem. Pomyslným vrcholem pak bude monumentální vojenská přehlídka 28. října. Vedle armády se k defilé přidají i hasiči nebo policisté.

Velký osmičkový rok má odstartovat hned s posledním půlnočním úderem letošní silvestrovské noci, a to symbolickou družbou. „Chtěli bychom se slovenskou stranou zahájit společně nový rok přípitkem,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!