6. dubna 2012 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici: Velký pátek mezi svátky postrádáme

Ukřižování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukřižování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mohl by se stát Velký pátek státním svátkem? Někteří politici by to přivítali. Velký pátek je svátečním dnem například v sousedním Německu nebo na Slovensku, ale zejména v katolických zemích na jihu Evropy. Politici se však shodují, že je třeba brát ohled na to, jestli si může česká ekonomika v současné době nový den volna dovolit.

Sněmovna se ještě před minulými volbami měla zabývat senátním návrhem, který by Velký pátek mezi svátky zařadil, do voleb už ho ale projednat nestačila.

K myšlence zavedení dne ukřižování Ježíše Krista jako státního svátku se kloní například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, jejím zastáncem je i předseda klubu poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Když tak nad tím přemýšlím, a tato otázka se vracela v minulosti několikrát, tak se kloním k tomu, že by měl být státním svátkem," řekla Němcová.

ČTĚTE TAKÉ:


"Velikonoce jsou největší křesťanské svátky, a pakliže Česká republika, její kultura, vychází z křesťansko-židovské tradice, tak myslím, že den usebrání se by nám všem rozhodně prospěl," míní Gazdík. Jak ale podotkl, že je třeba brát ekonomický ohled na to, jestli si ČR může, nebo nemůže další sváteční den dovolit. "Současná doba si není ta nejvhodnější," připustil.

Podobný postoj zastává i předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. "Osobně bych byl velmi rád," odpověděl na dotaz, zda je pro zavedení nového svátku. "Ale myslím si, že dnes není ekonomická situace na nové státní svátky," dodal.

Ekonomiku by to nezatížílo, míní Kováčik

Povýšení uvedeného pátku na státní svátek by nevadilo ani předsedovi poslanců KSČM Pavlu Kováčikovi, i když se domnívá, že státních svátků je už nyní v českém kalendáři dost. "Ale pokud bude Velký pátek státním svátkem, tak mně to vadit nebude," řekl. Dopadů na ekonomiku se příliš neobává.

Poukázal přitom na sousední Německo, které má svátků ještě víc a tamní ekonomiku to nepoškozuje. Jak ale připustil, pokud by se o takovém návrhu hlasovalo, asi by ho nepodpořil.

ČTĚTE VÍCE:


Podle ekonomky Markéty Šichtařové by žádné dopady nenastaly. "Jsem hluboce přesvědčená, že by to s ekonomikou udělalo jedno velké nic. Jestli máme svátků šest nebo 12, nehraje zase tak velkou roli," domnívá se. Svátků by podle ní muselo být mnohem víc, aby to to ekonomiku ovlivnilo.

Zelený čtvrtek i Velký pátek vycházejí z křesťanské tradice. První připomíná poslední večeři Ježíše Krista s jeho učedníky, druhý pak Kristovo obětování se na kříži. Mezi státem uznanými svátky má Velký pátek například Británie, Irsko, Španělsko nebo některé skandinávské státy. Česko má nyní 13 státních svátků nebo volných dnů, jejich počtem je spíše na nižším evropském průměru. Norsko jich má například 19.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!