130 let

Verner bavil vůdce KLDR. A české úřady se diví

Česko

PCHJONGJANG Když má severokorejský diktátor Kim Čong-il narozeniny, jak tomu bylo včera, je to pro poslední baštu stalinismu důvod k velkolepým oslavám. Bez ohledu na to, že země trpí hladem.

A součástí oslav se stala i krasobruslařská exhibice, kam vyrazil i evropský medailista Tomáš Verner. „Tomáš je v KLDR velice populární. Tím myslím normální lidi, a ne politiky,“ řekl Lukáš Přibyl ze společnosti Sport Invest, která Vernera zastupuje. „Nikdy se nepropůjčoval k politickým aktivitám. Jede udělat radost normálním lidem.“

Česká diplomacie ale nadšení z Vernerovy cesty do země s krutovládou nesdílí. „Co bychom si mysleli před rokem 1989 o někom, kdo přijel ze Západu zazpívat prezidentu Husákovi k narozeninám?“ ptá se mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Pokračování na straně 7

Verner bavil vůdce KLDR. České úřady se diví

Dokončení ze strany 1

České úřady nicméně do Vernerovy účasti na oslavách Kimových narozenin nijak nezasahovaly. „Nemůžeme zakázat cestu nebo vystoupení žádnému sportovci nebo umělci. Je to osobní rozhodnutí,“ uvedl dále mluvčí ministerstva zahraničí. To, že šlo o Vernerovu soukromou aktivitu, potvrdil i Přibyl. „Exhibiční turné si Tomáš řeší sám,“ uvedl s tím, že cesta do komunistické KLDR je součástí jeho asijského turné, během nějž zavítá i do Jižní Koreje, Japonska a Číny. Dodal také, že jeho vystoupení „neplatí místní politické struktury“. Český olympijský výbor k tomu pouze uvedl, že Vernera do Severní Koreje neposlal, a nechce proto jeho návštěvu hodnotit.

Podle ruské tiskové agentury ITAR-TASS vyrazili do Pchjongjangu i krasobruslaři z dalších zemí – například z Ruska či Francie. Sám Verner ještě před odjezdem uvedl: „Byl jsem tam před deseti lety a chci vidět, jak se to změnilo.“ A na připomínku, že v KLDR vládne tuhý komunistický režim, uvedl: „Nechtěl jsem o tom přemýšlet takhle. Jsem sportovec, ne politik.“

Podle mluvčího české diplomacie mají ale i takové nepolitické akce politický rozměr. „Chápu, že se nechtějí zabývat politikou. Doufám ale, že si uvědomí, že jejich kolegové sportovci či umělci v Severní Koreji právě kvůli Kim Čong-ilovi a dalším nemají možnost svobodně cestovat, sportovat nebo tvořit,“ uvedl Kolář.

Kim Čong-il, druhý v komunistické dynastii severokorejských vládců, včera slavil podle oficiálních údajů 69. narozeniny. Ruské zdroje ovšem uvádějí, že mu bylo už 70. Podle pozorovatelů byly letošní oslavy skromnější, zřejmě kvůli ekonomické krizi. I tak se ale konaly masové sportovní přehlídky a výstavy.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás