Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Veterináři objevili na jihu Čech druhé ohnisko ptačí chřipky. V Česku jich je sedm

Česko

  19:42
LIBĚJOVICE - Veterináři v pondělí potvrdili druhé ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji. Objevili jej v Libějovicích na Strakonicku u chovatele, který se stará o 130 ptáků. Zhruba osm desítek z nich v úterý veterináři utratí. Likvidace se nebude týkat papoušků a holubů. První ohnisko choroby na jihu Čech potvrdili veterináři v minulém týdnu v Chotčinách u Tábora.

Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic foto: Marie Stránská, MAFRA

V celé zemi je sedm ohnisek nemoci, do Česka zasahuje také ochranná a dozorová zóna od ohniska choroby z Polska. O víkendu také veterináři potvrdili nemoc u volně žijí labutě u Pražské tržnice v Praze 7. Nově se řeší také podezření na nákazu u další labutě nalezené u pražského Střeleckého ostrova.

Veterináři našli šesté ohnisko ptačí chřipky. Na Táborsku utratili drůbež

V blízkém okolí Libějovic se nachází chovy s desítkami tisíc kusů drůbeže. Nedaleko rovněž sídlí společnost Vodňanská drůbež, která patří do holdingu Agrofert. Provoz firmy, která poráží a zpracovává drůbež, by ptačí chřipka neměla nijak omezit, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Podle něj velkochovy nebo firmy typu Vodňanská drůbež podléhají mnohem větší veterinární ochraně.

„Chtěl bych uklidnit spotřebitele, není důvod k panice. Z ochranného pásma ani z pásma dozoru nezpracováváme žádná kuřata, přímo se nás to nijak nedotýká. Jsme v kontaktu s veterináři a řešíme další kroky,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Většina ohnisek v Česku je na jižní Moravě, jedno je i v Lázních Toušeň ve Středočeském kraji. Celkem v Česku veterináři dosud utratili přes 13 000 ptáků. Ptačí chřipka se v ČR znovu objevila po téměř deseti letech, nákaza je také v dalších evropských zemích. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Autor: