Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věznice začnou příští rok rušit mobily

Česko

  8:40
PRAHA - Ministerstvo spravedlnosti prosadilo investici 50 milionů korun na rušení mobilních telefonů v některých věznicích, kde si odpykávají trest pachatelé závažných trestných činů. Uvolněné prostředky se rozloží do dvou let. Projekt začne začátkem příštího roku.

Mobilní telefon. foto: Reprofoto

Vězeňská služba nyní ruší signál ve věznici Příbram a Nové Sedlo. Rušící zařízení pokrývá pouze prostory pro vězně, do civilního prostoru nezasahuje. Vězeňská služba plánuje zařízení instalovat ve Valdicích, Stráži pod Ralskem, Rýnovicích, Vinařicích a Jiřicích, kde jsou odsouzení za těžké zločiny. Důvodem je snaha omezit riziko plánování útěků pomocí telefonů nebo řízení nelegálních obchodů z vězení. Podle mobilního operátora T-Mobile, je ale rušení signálu v rozporu se zákonem.

Vězeňská služba má ve všech vazebních věznicích má zařízení, které dokáže zachytit přítomnost mobilních telefonů. Ve věznicích pro výkon trestu je nelze instalovat, protože mají odlišný režim, vězni by je mohli odhalit a zničit.

Vypořádat se s pašováním telefonů do věznic je nesmírně obtížné. Telefony se dovnitř často dostávají i velmi vynalézavými způsoby: v knedlících, tělních dutinách, pingpongových míčcích.

V loňském roce vězeňská služba odhalila 436 telefonů, zatímco za letošních deset měsíců kolem 120. To je zatím nejméně od roku 2002, kdy jich bylo 186. Od té doby se jejich počty zvyšovaly právě až do konce loňského roku.

Ve všech věznicích rušičky nebudou. V mírnějších věznicích s dohledem nebo dozorem, kde smějí vězni běžně volat z automatů, by to bylo zbytečné a neekonomické. Zaměstnanci vězeňské služby tam mobilní telefony téměř nenacházejí.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat