28. června 2019 12:29, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Zeman se sejde s Babišem a Hamáčkem. Jednat budou o výměně ministra kultury

Andrej Babiš a Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jan Hamáček. | foto: MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijme premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu koaliční ČSSD Jana Hamáčka. Sejdou se v úterý 2. července v Lánech, uvedla ČT. Babiš promluvil o tom, že by rád probral situaci ohledně výměny ministra kultury, po jednání s Hamáčkem. Po schůzce také řekl, že koaliční smlouva platí.

28.června 2019 v 13:03, příspěvek archivován: 28.června 2019 v 13:44

Pan prezident přijme v úterý dne 2. července 2019 v 17:00 na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka.

O týden později, v pátek 12. července, má Zeman podle mluvčího v plánu setkat se s Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), na jehož odvolání z čela ministerstva ČSSD trvá. Zeman ve čtvrtek řekl, že se je chce pokusit usmířit. Současně ale dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude.

Ústava podle něj nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Babiš ale uvedl, že je potřeba situaci řešit jiným způsobem, nejlépe jednáním. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

„Česká republika se dostala na hranu ústavní krize,“ prohlásil Hamáček po večerním jednání užšího vedení ČSSD. Předseda sociálních demokratů bude chtít při páteční schůzce od Babiše slyšet, jaký má premiér plán a jak chce postupovat. Podle toho se pak ČSSD zachová, řekl Hamáček.

Čtvrteční debata s prezidentem Zemanem nebyla o tom, že by nechtěl jmenovat kandidáta Michala Šmardu. Odmítá však odvolat Staňka, řekl šéf ČSSD Hamáček.

Babiš dále řekl, že chce pokračovat v koaličním projektu a žádná alternativa není, uvedl šéf ČSSD Hamáček. Babiš chce podle něj situaci intenzivně řešit.

Hamáček chce s případným dalším řešením situace kolem změny na ministerstvu kultury počkat na výsledek úterní společné schůzky s Babišem a Zemanem.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč