Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Známe desítku obviněných kvůli Oleo Chemical. Rittig, Kmeť či lidé z Peskimu

Česko

  16:08aktualizováno  19:18
PRAHA - Lobista Ivo Rittig, právníci s ním spřízněné advokátní kanceláře MSB Legal a také lidé z firem Oleo Chemical a Peskim. Server Lidovky.cz zjistil, kdo tvoří desítku obviněných, na které si v pátek došlápl protimafiánský útvar. Další čtyři osoby jsou zadrženy.

Peter Kmeť, který zastupuje firmu Cokeville Assets, krátce po propuštění foto: Matěj Ludvík, Lidovky.cz

Desítku obviněných policie podezřívá z toho, že jako organizovaná skupina vyváděla peníze z petrochemické firmy Oleo Chemical. Stíhá je proto ze "zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti“. "Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická," upozornil Adam Borgula z pražského statního zastupitelství.

Jak už dříve server Lidovky.cz uvedl, obviněný je Ivo Rittig a jeho advokáti Karolína BabákováDavid Michal. Ještě před pěti dny přitom Rittig umístil na Twitter fotku, na které zdvihá palec a posílá „nedělní pozdrav svým právníkům do Prahy“ se vzkazem „jen tak dál“.

Policie dále stíhá také jeho bratra Petra Michala. Obviněný je i právník Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů figurující v kauze pražského dopravního podniku.

Za firmu Oleo Chemical policie obvinila zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a ještě dalšího zaměstnance Radomíra Kučeru. Desítku obviněných pak doplňují dva lidé z firmy Peskim, která měla pomáhat vyvádět peníze z Olea Chemical. A to konkrétně bývalá jednatelka firmy Peskim a ještě další bývalý zaměstnanec. S touto firmou je ale spojené také jméno již zmíněného Petra Michala, který je v současnosti jediným jednatelem této firmy.

Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...

Server Lidovky.cz také zjistil, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v pátek zadržel ještě další čtyři osoby, které však zatím neobvinil. Mělo by se jednat o další zaměstnance firmy Peskim. Sekretářka společnosti však uvedla, že v současnosti ve firmě není nikdo, kdo by se k dotazům vyjádřil. Firma Peskim sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář MSB Legal.

INFOGRAFIKA: Přesah kauzy Oleo Chemical

Podle České televize získala policie svědectví bývalého zaměstnance společnosti Peskim, který jednání skupiny popsal. 

Kauza Oleo Chemical

Kauzu petrochemické společnosti Oleo Chemcial lze rozdělit na několik větví.

  • Tou první, na kterou se dle informací LN nyní zaměřil protimafiánský útvar, jsou dodávky bionafty do pražského dopravního podniku. Oleo Chemical palivo dodávala v letech 2010 až 2012.
    Společnost tehdy spolupracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která jí poskytovala poradenské služby a má blízko k lobbistovi Ivu Rittigovi. Ten je obviněný v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž se Cokeville Assets rovněž objevila.

Oleo Chemical má dva hlavní vlastníky. Jsou jimi Kamil Jirounek, který v těchto dnech čelí soudu kvůli falešné směnce, a Michal Urbánek, který měl na starosti právě dodávku bionafty do dopravního podniku a je známým bývalého radního pro dopravu Josefa Noska (do roku 2013 člen ODS). Podnikatel Jirounek je pak zajímavý tím, že má blízko k lidem kolem uprchlého byznysmena Radovana Krejčíře a finančníkovi Petru Sisákovi, který je znám z kauzy Key Investments.

  • Druhou důležitou větví kauzy Oleo Chemical je koupelnářská firma Ravak. V případu, kterému se rovněž věnují kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy.

Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 v útrobách firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivu Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo odstartoval hon na Rittiga.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!