Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Virus zavřel Jágrovi stadion. Měl v něm jednat s Babišem, nákazu přenesli hokejisté ze Švýcarska a rozvezli po Česku

Jaromír Jágr a Andrej Babiš v reklamním spotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr a Andrej Babiš v reklamním spotu. | foto: Vodňanská drůbež

PRAHA Mládežnický reprezentační hokej se stal novým ohniskem viru v Česku. V Kladně zavřel virus dovlečený ze zápasů ve Švýcarsku stadion. Hokejový svaz v pátek oznámil zrušení všech srpnových akcí.

Měl to být zřejmě zlatý hřeb pátečního programu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání s hokejovou legendou Jaromírem Jágrem přímo na jeho vlastním stadionu v Kladně, který už léta potřebuje rekonstrukci. Schůzka s šéfem vlády měla zajistit potřebné finance. Vhodné sportovní kulisy „zimáku“ ale budou muset oba pánové vyměnit za kancelář na úřadu vlády. Kladenský stadion totiž hygiena v pátek zavřela a provádí tam kompletní dezinfekci.

„K dnešnímu dni jsme se s panem Jágrem domluvili na pozastavení činnosti až do odvolání,“ řekla serveru Lidovky.cz vedoucí protiepidemického oddělení kladenské hygieny Lenka Duchajová. V hokejovém klubu Rytíři Kladno podle ní během pátka probíhat nabírání vzorků v dorosteneckém a juniorském týmu. 

„Ve čtvrtek večer k nám bohužel dorazila zpráva ještě o dalších dvou nakažených z jiných klubů,“ dodala hygienička. Jen v Kladně by v souvislosti s nákazou mohli trasovat šedesát kontaktů. 

Zdrojem nákazy mezi středočeskými hokejisty je trojice sportovců, která se vrátila ze soustředění reprezentace do 17 let. Po návratu se ukázalo, že to byl právě mladý kladenský hokejista, kterému vyšel test pozitivní. Ještě v pondělí se ale proháněl po kladenském ledě spolu se spoluhráči. Duchajová také potvrdila, že následně musela kontaktovat i další hygienické stanice, jelikož tým byl složený z hráčů ze všech koutů republiky. Podle zdrojů serveru Lidovky.cz se jedná o kluby v Plzni, Praze či Ostravě.

Svaz ruší sprnové akce

Hokejový svaz již v pátek ráno reagoval tiskovým prohlášení, ve kterém oznámil zrušení veškerých reprezentačních akcí mládežnických týmů, které se měly odehrát v srpnu. „Za v současné době nastavených karanténních opatření by soutěžní sezóna nejspíš nemohla proběhnout,“ konstatuje ve zprávě prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Česká virová stopa ale zasáhla i přes hranice. Podle zjištění serveru Lidovky.cz stihli tři mladí hokejisté odcestovat do Finska ještě před tím, než je hygienici stačili zachytit. Resort zahraničí na dotazy odpověděl, že o případu žádné informace nemá.

Varování už ale směrem na sever Evropy směřovalo. Postaralo se o to ministerstvo zahraničí, které Finy varovalo skrze systém Early Warnings and Response System (EWRS), neboli systém ranného varování a reakce, jež spravuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. „ To znamená, že informaci z České republiky předáváme přes tento systém buď jinému členskému státu, nebo případně všem státům, záleží na povaze informace. V tomto případě je informace předána přes EWRS do Finské republiky,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí resortu Renata Povolná.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Obchodní prostor v OC Grand Pardubice
Obchodní prostor v OC Grand Pardubice

náměstí Republiky, Pardubice - Zelené Předměstí
12 000 Kč/měsíc