Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vitásková se obrátila na Zemana a Sobotku kvůli zásahu v ERÚ

Česko

  11:45
PRAHA - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se dopisem obrátila na prezidenta i premiéra se žádostí o prošetření činnosti státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci kvůli jejich vměšování do činnosti úřadu. Jak vyplývá z tiskové zprávy ERÚ, učinila tak v souvislosti s policejní prohlídkou prostor ERÚ v Jihlavě a Ostravě minulý čtvrtek.

Pokles kapitálu a růst dluhu firmy Net4Gas, která provozuje tuzemské plynovody, se nelíbí šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové. foto: ČTK

Při prohlídce si protikorupční policie odnesla některá elektronická data a dokumenty k lednovému potvrzení licencí pro dvě solární elektrárny v Chomutově. Vitásková kvůli podezření v této kauze tuto středu opět stane před Krajským soudem v Brně.

"Činnost státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci již překročila meze toho, co by měly orgány činné v trestním řízení vykonávat, a je načase, aby se touto věcí zabývali příslušní ministři vlády České republiky," uvádí v dopise Vitásková.

Podle ní postup státních zástupců s největší pravděpodobností překročuje zákonné normy i ústavní rozdělení jednotlivých pilířů demokratického výkonu státní moci. "Uvedená situace může dopadnout totiž nejen na Energetický regulační úřad, ale může omezit demokratický výkon státní moci a destabilizovat ostatní orgány výkonu státní správy, což povede k ochromení fungování státu jako takového," dodala Vitásková.

PSALI JSME.

Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky došlo minulý týden k absurdní situaci, kdy se státnímu zástupci Radku Mezlíkovi nelíbilo, jak nezávislý správní úřad rozhodl a bez dalšího se dohodl se svým kolegou na vedení trestního řízení proti tomuto správnímu řízení i proti úředníkovi samotnému.

"Jde o flagrantní porušení nezávislosti správního řízení, porušení subsidiarity trestního práva a kriminalizaci běžného správního postupu, který měl státní zástupce možnost napadnout u správního soudu," dodal Chvojka. ERÚ uvedl, že kromě prezidenta a premiéra dostali dopis i představitele obou komor Parlamentu.

Více o kauze:

  • Vitásková je podezřelá v kauze přidělení licencí dvěma chomutovským solárním elektrárnám Saša-Sun a Zdeněk-Sun synů miliardáře Zdeňka Zemka staršího. Ty dostaly licenci na provoz na Silvestra 2010, čímž si na poslední chvíli zajistily výhodnější výkupní ceny elektřiny.
  • Ještě 20. prosince jim přitom pracovníci ERÚ po své kontrole rozhodli licence pro provoz neudělit kvůli četným problémům.
  • Policie tvrdí, že licence byly vydány předčasně, a jejich majitelé proto dodnes neoprávněně čerpají vyšší příspěvky za vyrobenou energii. Vitásková obvinění odmítá.
Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat