14. ledna 2019 19:37, aktualizováno  19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr a sníh uzavírají silnice. Podle meteorologů se do středy situace nezlepší, bez proudu je až 16 tisíc domácností

Silnice na krušnohorský Boží Dar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice na krušnohorský Boží Dar | foto: ČTK

PRAHA Sníh a silný vítr v pondělí opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. V krušnohorském Božím Daru trvá kalamitní stav, uzavřeny jsou všechny silnice z Božího Daru, silnice z abertamské křižovatky na Plešivec rozcestí, mezi Oldřichovem a Lužcem a také úsek mezi Stříbrnou a Bublavou.

Policie dopoledne do odvolání uzavřela hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Sv. Šebestiána, kde kamiony zablokovaly silnici.

Bez elektřiny bylo v pondělí večer v Česku kvůli počasí až 16 000 domácností. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová řekla ČTK kolem 19:00, že firma eviduje 20 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky na vedení nízkého napětí.

Situace se výrazně zhoršila po 17. hodině, když se počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ zvýšil na 16 000, přičemž odpoledne jejich počet kolísal mezi 3000 a 5000. Situaci zhoršil silný vítr. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

Nejvíc foukalo na Sněžce, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti orkánu - až 130 km/h. Podle meteorologů bude silný vítr slábnout až ve středu.

Počasí potrápilo hlavně horské oblasti v Čechách. V nejvýše položeném městě republiky, Božím Daru v Krušných horách, je od pátku kvůli přívalům sněhu kalamitní stav. Dopoledne hasiči kvůli ohrožení vlastní bezpečnosti padajícími stromy do hor nevyjížděli. Od 7. ledna, kdy začalo v kraji víc sněžit, odstranili víc než 365 spadlých stromů ze silnic a v souvislosti s počasím vyjížděli ke 168 událostem. V Karlovarském kraji začalo večer znovu sněžit a mrznout, na několika místech znovu blokovaly silnice kamiony, například na silnici I/13 na Chomutov u Stráže nad Ohří.

Horské oblasti se kvůli kalamitě potýkají s výpadky proudu a částečně i telefonního signálu. Záchranáři i samosprávy v kraji vyzývají lidi, aby do hor nejezdili. Státní podnik Lesy ČR nedoporučuje kvůli hrozbě pádu stromů vstup do lesů v Krušných horách.

Už třetí den komplikovaly padající stromy dopravu i dodávky elektřiny v Libereckém kraji. Od soboty hasiči k spadlým stromům vyjeli ve 180 případech, z toho v pondělí do 15:00 bylo takových výjezdů 30. Hasiči je odstraňovali i z hlavních silničních tahů. Některé silnice byly obtížně průjezdné i kvůli sněhovým jazykům. V dodávkách elektřiny se přes den situace postupně zlepšovala, k 15:00 bylo bez proudu asi 600 odběrných míst v kraji, odpoledne se to ale podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové opět zhoršilo.

V republice zůstalo bez elektřiny k 17:00 skoro 5000 domácností. Počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ podle mluvčí odpoledne kolísal mezi 3000 a 5000. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

Uvázlý kamion v pondělí v podvečer zablokoval silnici první třídy číslo 3 u Bošilce na Českobudějovicku. Uzavírka vozovky, která spojuje České Budějovice s Prahou, potrvá několik hodin.

Na silnici pod tíhou sněhu a větru popadalo asi 15 stromů

Kvůli popadaným stromům byla od nedělního večera do pondělních 11:00 uzavřená silnice druhé třídy mezi krkonošskými středisky Černý Důl a Janské Lázně. Na silnici pod tíhou sněhu a větru popadalo asi 15 stromů. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice a možná vzroste. Podle horské služby je v Krkonoších mnoho turistických stezek kvůli přívalům sněhu neprůchodných a tyčové značení je místy zaváté.

V západních Čechách u České Kubice na Domažlicku najel ráno nedaleko hranic s Německem mezinárodní rychlík do spadlého stromu. Ve vlaku jelo sedm cestujících a strojvedoucí, nikdo se nezranil. Doprava na trati byla na více než dvě hodiny přerušena. Kvůli stromům na trati byl zastaven provoz i mezi Nejdkem a Potůčky na Karlovarsku. Obnovení provozu se podle Správy železniční dopravní cesty předpokládá nejdříve v úterý v poledne.

Rovněž na východě Čech dělalo počasí problémy. Kvůli padajícím stromům byla uzavřena silnice I/11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku a silnice na Mnich na Pelhřimovsku. Kvůli náledí a uvízlému kamionu byla přes den neprůjezdná i silnice I/37 u Ostrova nad Oslavou na Žďársku a nehoda tří aut zastavila provoz i na silnici I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz