1. dubna 2012 11:02, aktualizováno  11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tažení proti lobbistům: vláda projedná povinnou registraci

Nové zákony - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové zákony - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Povinnou registraci lidí, kteří se budou chtít zabývat lobbingem, doporučuje mimo jiné materiál, který ve středu projedná vláda. Odborníci, kteří jej pro vládu vypracovali, v něm zmiňují také možnost vzniku veřejného diáře funkcionářů, kde by byly na internetu zveřejňovány a denně aktualizovány jejich schůzky.

Pokud jej vláda schválí, měla by hotový zákon o lobbingu dostat na stůl do poloviny roku.

Návrh na veřejné diáře je však v dokumentu předkládán jen jako možná varianta, "z důvodu avizovaného nesouhlasu s veřejnými diáři ze strany lobbovaných", tedy například poslanců, senátorů, členů vlády a jejich náměstků, asistentů všech těchto lidí a v jedné z variant také starostů, místostarostů, ředitelů a tajemníků krajských úřadů či členů zastupitelstva.

ČTĚTE TAKÉ:


Ti by měli také mít ze zákona zakázáno od lobbistů přijímat jakékoliv výhody nebo jen jejich sliby.

Anketa

Měli by se lobbisté povinně registrovat?

Ano. Vše bude probíhat otevřeně. 99
Ne. Takový lobbing nemá smysl. 10
To nepomůže. Kmotři si najdou jinou cestu, jak ovlivňovat politiky. 211

Kauza Bémovy odposlechy

V době, kdy česká politická scéna řeší kauzu s odposlechy telefonických rozhovorů mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a podnikatelem Romanem Janouškem, které mají dokládat Janouškův zákulisní vliv na rozhodování pražského magistrátu, navrhují vládní odborníci, aby lobbisté měli povinnost se registrovat u příslušného nově vzniklého orgánu.

Lobbistou Janouškem se zabývá policie, čtěte zde:

Tomu by měli pravidelně oznamovat, kdy a u koho lobbovali, a také předkládat výroční finanční zprávu. Aby bylo možné kontrolovat, zda se takové schůzky uskutečnily, navrhuje také to, aby lobbovaní, tedy ti, s nimiž lobbisté mluvili, své schůzky s nimi oznamovali.

Připomeňte si: v Toskánsku se sešli politici a lobbisté

V létě 2009 se v Toskánsku na jednom místě objevili politici v čele s premiérem Topolánkem a různí lobbisté. Všichni zúčastnění tvrdili, že šlo jen o dovolenou. Podle přiznání tehdejšího ministra Aleše Řebíčka se v Itálii objevil i Roman Janoušek - čtěte zde:

Takový seznam by byl neveřejný a odevzdával by se až po uskutečnění schůzky.

Orgán, který by kontroloval lobbistické schůzky, by měl také spravovat registr lobbistů a projednával případné správní delikty v této problematice. Mohl by jím být například parlamentní zmocněnec.

Materiál z dílny vicepremiérky Karolíny Peake (VV) ale připomíná i práce na vzniku Úřadu pro veřejný dohled nad financováním politických stran a hnutí a doporučuje, aby se tento úřad "staral" také o problematiku lobbingu.

Návrh zákazu výkonu lobbingu

Materiál také doporučuje do budoucího zákona o lobbingu zakotvit pravidlo o dočasném zákazu výkonu lobbingu na dobu dvou let pro někdejší politiky a státní úředníky. Pravidlo má zabránit "jevu otáčivých dveří", kdy se tito lidé ihned po odchodu z funkcí stávají lobbisty. Zvažováno je i zavedení "legislativní stopy", která by měla umožnit zjistit, na kterých zákonech, či pozměňovacích návrzích se lobbisté podíleli.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pokud vláda materiál schválí a bude vypracována konkrétní podoba zákona, je navrhováno, aby norma začala platit od 1. července 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.