Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda nakoupí pět milionů sad antigenních testů pro školy, jejich citlivost ověřovat nebude

antigenní test foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Vláda rozhodla na mimořádném zasedání o pořízení pěti milionů sad antigenních testů do pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv (SSHR) a jejich distribuci školám. „Ten tendr budou provádět státní hmotné rezervy. Jedná se o výrobky, které mají nyní výjimku,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
  22:31

Dodal, že ministerstvo zdravotnictví do výběru nebude zasahovat. Podle informací Radiožurnálu ministerstvo původně chtělo, aby státní rezervy musely pro nákup testů získat atest jejich citlivosti. Proti byl premiér Andrej Babiš (ANO).

Vicepremiér Karel Havlíček sdělil, že ministerstvo školství má mít prostřednictvím SSHR k dispozici celkem 7,654 milionů testů. „Z toho 2,654 převodem z ministerstva vnitra a pět milionů nákupem formou veřejné zakázky,“ uvedl.

Radiožurnál ve středu informoval, že se premiérovi nelíbilo, že by státní rezervy měly testy testovat. Podle něj se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo udělat ze správy rezerv „zkušební laboratoř“, uvedl Radiožurnál. Ministerstvo zdravotnictví žádalo, aby nezávislý ústav prověřil, zda platí uváděná citlivost testů. Zkoušení testů mohlo podle mluvčí ministerstva Barbory Peterové nákup prodloužit zhruba o týden.

Školy v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu ve Sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také spolehlivější testy PCR. Antigenní testy jsou proti PCR zase levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici.

V únoru vláda pro testování žáků vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy, podle některých odborníků ale nejsou spolehlivé.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat