Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda neschválila nákup nové budovy pro NKÚ

Sídlo NKÚ v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Vláda neschválila nákup nové budovy pro Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s ohledem na nepříznivou hospodářskou situaci. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Zároveň uvedl, že není důvod pokračovat v dlouhodobém pronájmu současného sídla NKÚ. Úřad by se podle něj mohl v budoucnu přestěhovat do prostor, které se uvolní po sloučení ministerstev dopravy a průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident NKÚ Miloslav Kala uvedl, že rozhodnutí vlády respektuje, úřad nyní podle něj udělá vše pro to, aby se dohodl na ekonomicky co nejvýhodnějším nájmu "s jedním ze subjektů", které mu nájem nabízejí. ČTĚTE VÍCE

"Pokud by NKÚ nevěnoval řešení nového sídla takové úsilí, nedostal by například tak výhodnou nabídku na prodloužení pronájmu v současném sídle úřadu, kdy je nám ve srovnání s loňským rokem nabízen třetinový nájem," uvedl Kala, jehož reakci zprostředkovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Úřad nyní sídlí v pronajaté budově Tokovo v Praze Holešovicích. Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru už několikrát kritizovali tento nájem jako příliš drahý, nájemní smlouva navíc letos skončí. Úřad proto hledal nové sídlo. Majitelem Tokova je společnost CPI Group podnikatele Radovana Vítka.

Kolik platí NKÚ?

V současnosti platí NKÚ za 10 000 metrů čtverečních 45 milionů korun ročně.

Tuto částku je prý developer připraven znatelně snížit.

Úřad již dříve uvedl, že obdržel několik nabídek na stěhování a jako nejvýhodnější vyhodnotil koupi budovy loterijní firmy Sazka v Praze Vysočanech. Její pořízení by přišlo státní rozpočet na 327 milionů korun.

CPI Group tento záměr úřadu kritizoval. Chce dokonce podat několik trestních oznámení, protože má podezření z nehospodárného utrácení státních peněz.

Předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) řekl, že rozhodnutí kabinetu chápe. Poslanci sice podle něj řekli, že nákup nové budovy "je možný", v současné ekonomické situaci ale Filip rozumí tomu, že vláda rozhodla takto. Tokovo nyní podle předsedy výboru nabízí cenu nájmu podstatně nižší, než NKÚ platí dosud. V budoucnosti by se měly najít státní budovy, v nichž by mohl úřad sídlit, dodal Filip.

Premiér rozhodnutí vlády zdůvodnil hospodářskou situací. "Jsme přesvědčeni, že ve stávající ekonomické situaci nemá vláda nakupovat další budovy pro úřady," řekl Nečas.

Nová budova by podle něj navíc zůstala po obsazení úřadem z poloviny nevyužitá a bylo by třeba do ní sestěhovat další státní instituce. Premiér dále uvedl, že vláda bude hledat krátké "překlenovací období" pronájmu současného sídla NKÚ. Krátkodobý pronájem by měl platit do konce příštího roku. "Není žádný důvod nakupovat nové kancelářské budovy pro stát," dodal Nečas.

Nejvýhodnější koupě

Úřad dříve ve zprávě pro poslance uvedl, že koupě budovy Sazky je výhodnější než prodloužení nájmu v současné budově. NKÚ s odvoláním na znalecký posudek odborníků z ČVUT uvádí, že koupě této budovy i se započtením nutných souvisejících investic je nejvýhodnější, protože je možnost, že se podaří snížit provozní náklady až o třetinu. Majitel budovy Tokovo ale obviňuje úřad, že posudek objednaný od odborníků z ČVUT zkresluje. NKÚ to odmítl a jeho Kala označil nařčení za nehorázné.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Kongo, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Kongo, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Kongo, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...