Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro vysvědčení si budou moci dojít všichni žáci najednou. Vláda odmítla dvojí přijímací zkoušky na střední školy

Žáci devátých tříd měli možnost znovu zasednout do lavic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žáci devátých tříd měli možnost znovu zasednout do lavic. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Praha Návrh poslanců KDU-ČSL, aby se přijímací zkoušky na střední školy i letos konaly ve dvou termínech, ne pouze v jednom. Podle dostupných informací k němu ministři zašlou Sněmovně negativní stanovisko. Autoři novely měli také v úmyslu zachovat možnost se letos odvolat proti nepřijetí na střední školu. Předávání vysvědčení na konci školního roku se budou moci zúčastnit všichni žáci najednou shodl se ministr školství Robert Plaga (ANO) s epidemiology.

Ministerstvo školství k novele sdělilo, že jeden termín zkoušek v červnu místo dvou dubnových byl schválen kvůli epidemii koronaviru. Byl kompenzován tím, že uchazeči měli letos delší čas na vyplnění přijímacích testů. Zrušení možnosti odvolání bylo přijato kvůli tomu, aby se na přijímací řízení dále neprotahovalo, sdělilo ministerstvo.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že právo na odvolání ve správním řízení nelze dovodit ani z ústavy, ani z mezinárodních smluv. Podotklo, že by novela by nabyla účinnosti pravděpodobně až o letních prázdninách a nebylo by tak možné dodržet třídenní lhůtu pro odvolání proti zamítavému rozhodnutí o přijetí.

Ministerstvo spravedlnosti se k novele postavilo neutrálně s ohledem na „důvodné obavy, že budou nesrovnalosti v průběhu přijímacích zkoušek řešeny cestou žalob, což by vedlo k vyššímu nežádoucímu zatížení správního soudnictví“.

Novelu podpořil úřad Veřejného ochránce práv, podle něhož s ohledem na zlepšenou epidemiologickou situace není důvod omezovat počet termínů přijímacích zkoušek. Rovněž zrušení možnosti se odvolat nepovažuje ombudsmanův úřad za dostatečně odůvodněné tím, že je třeba zrychlit přijímací řízení.

Stanovisko vlády je doporučením pro Sněmovnu, která o novele rozhodne.

Pro vysvědčení si budou moci dojít všichni žáci najednou

O plánech s vysvědčením informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Opatření vzala na vědomí vláda, platit bude od 22. června a bude se týkat akcí mimo výuku. Dosavadní pravidlo nanejvýš patnáctičlenných skupin ve výuce k ochraně proti koronaviru zůstane stejné do konce školního roku, dodala.

„Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci chceme školám umožnit, aby akce, které se váží ke konci školního roku, tedy předání vysvědčení, rozloučení se závěrečnými ročníky anebo focení, mohly proběhnout téměř jako v běžném školním roce,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). Úprava se podle jeho mluvčí bude týkat základních, středních a vyšších odborných škol i škol speciálních a základních uměleckých.

Školy podle ní budou moci mezi 22. červnem a 30. červnem pořádat bez omezení akce, které nejsou vzdělávací. Nebude při nich nutné dodržovat současné pravidlo maximálně patnáctičlenných skupin žáků. Platit pro ně nebude ani zákaz, aby se kolektivy nemíchaly. Nadále ale bude nutné, aby děti předložily čestné prohlášení o své bezinfekčnosti.

Zvláštní opatření pro školy podle Lednové skončí 30. června. Od začátku letních prázdnin tak podle ní budou moci školy provozovat například školní družinu za běžných podmínek s doporučením zvýšené hygieny a úklidu nebo budou moci umožnit v běžném režimu činnost středisek volného času. Nadále budou muset dodržovat aktuální obecná opatření ministerstva zdravotnictví a držet se hygienických doporučení, uzavřela mluvčí.Pravidla pro výuku se už do konce června ve školách nezmění. I v následujících dvou týdnech tedy bude platit omezení počtu na maximálně 15 dětí ve skupině. Na prvním stupni se navíc děti z různých skupin nesmí ve škole potkávat, a složení skupin se proto nesmí měnit.

Řada škol letos ukončí školní rok dřív než v úterý 30. června. Ředitelé letos častěji využijí ředitelského volna a vysvědčení se chystají školákům či studentům rozdat už poslední červnový pátek, tedy 26. června. Některé školy také už oznámily, že budou rozdávání vysvědčení organizovat v souladu s dosavadními hygienickými opatřeními. Například ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8 dnes rozeslala rodičům zprávu, že vysvědčení se bude rozdávat před školou po skupinách maximálně 15 žáků. Na rozdání bude pět minut a pro nevyzvednutá si žáci budou moci dojít každou středu dopoledne, informovala škola.

Vláda nařídila uzavřít školy kvůli koronavirové nákaze 11. března. V uplynulých týdnech se v omezené míře postupně opět otevřely. Docházka zůstala dobrovolná.

Plaga už dříve uvedl, že nepředpokládá, že by se školy při případné druhé podzimní vlně epidemie nového koronaviru zavíraly plošně, jako tomu bylo nyní. Pokud by se na podzim epidemie vrátila, mohlo by se podle ministra stát, že se dostanou do karantény některé ze škol nebo spíš některé ze tříd.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.