Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda vybrala superúředníka. Bude jím Josef Postránecký

Kandidát na náměstka ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na náměstka ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký | foto: ČTK

PRAHA Náměstkem ministra vnitra pro státní službu se stane Josef Postránecký, rozhodla o tom vláda. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Třiapadesátiletý Postránecký je v současnosti ředitelem kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy, v minulosti působil na ministerstvu pro místní rozvoj.

Funkce náměstka pro státní službu by se měl ujmout od 1. února.

Pro Postráneckého, který působí ve státní správě už zhruba 17 let, podle Chovance hlasovalo 15 ministrů, nikdo nebyl proti. Postránecký za tento silný mandát poděkoval.

  • Ministři si ve středu všechny finalisty vyslechli. Podle některých účastníků jednání ministři zkoušeli kandidáty mimo jiné pokládáním dotazů v angličtině, němčině i francouzštině.
  • Kromě Postráneckého ve finále byli také tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.
Tajemnice Městského úřadu v Třebíči Simeona Zikmundová.

Tajemnice Městského úřadu v Třebíči Simeona Zikmundová.

„Já ho považuji za komplexně připraveného odborníka, který své kvality potvrdil i při tom řízeném dialogu,“ uvedl Chovanec. Postráneckého ve funkci podle ministra čeká především komunikace s Evropskou komisí a zavedení 16 předpisů, které jsou nutné k zahájení čerpání peněz z evropských fondů. „V neposlední řadě to bude příprava výběrových řízení na státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech,“ doplnil Chovanec. Podle zákona může náměstek pro státní službu také vydávat služební předpisy a kontrolovat služební vztahy státních zaměstnanců.

Postránecký dodal, že jeho úkolem bude rovněž převedení úředníků do režimu státní služby, které by mělo nastat v polovině roku. „To překlopení musí nastat tak, aby výkon státní správy vůbec nepocítil z pohledu občanů nebo podnikatelů tuto situaci,“ poznamenal Postránecký.

„Věřím, že nový náměstek pro státní službu začne rychle pracovat na svých úkolech a podaří se nám dosáhnout odpolitizování státní správy, jejího nestranného, transparentnějšího a profesionálního fungování,“ uvedl k výběru Postráneckého premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Postránecký se za superúředníka nepovažuje

Josef Postránecký se za superúředníka, jak se někdy jeho post nazývá, nepovažuje. Jeho hlavním cílem je státní správu zkvalitnit a stabilizovat. Zároveň chce úředníky hlídat, aby nebyli v příliš těsných kontaktech s politiky. Řekl to novinářům.

Pro Postráneckého, který působí ve státní správě už zhruba 17 let, podle...

„Nepovažuji se za superúředníka, ale za člověka, který má za úkol zkvalitnit výkon státní správy a zlepšit její služby vůči občanům,“ řekl. Státní správu chce také v souladu s novým služebním zákonem odpolitizovat. Připomněl, že s ministry, kteří do státní služby spadat nebudou, bude komunikovat tehdy, když budou navrhovat členy výběrových komisí pro výběr svých náměstků. „Budu i z druhé strany hlídat, aby úředníci nebyli v příliš těsných kontaktech s politickou scénou,“ doplnil.

„Chci změnit hodně věcí, především aby státní správa byla stabilizována, protože pokud úředníci dělají léta dobře svoji práci, tak je to hned znát. A to je jeden z mých cílů,“ konstatoval Postránecký.

Profil Josefa Postráneckého

  • Josef Postránecký se narodil 26. června 1961 v  Mladé Boleslavi. 
  • Vystudoval Přírodovědeckou fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor ekonomická a regionální geografie a absolvoval postgraduální kurz v Bruselu. 
  • V roce 1998 působil jako poradce vicepremiéra pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka (ČSSD); následně jmenován vrchním ředitelem sekce regionální politiky a evropské integrace na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a posléze ředitelem odboru koncepce regionálního rozvoje téhož ministerstva; v letech 2001 až 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy; v roce 2007 se vrátil na MMR jako ředitel odboru rozvoje a strategie regionální politiky.
,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!