25. června 2013 15:43, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda Zemanových kamarádů nemůže prosadit rozpočet, říká Kalousek

Martin Kuba, Miroslav Kalousek a Miroslava Němcová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kuba, Miroslav Kalousek a Miroslava Němcová | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Koaliční politici se pustili do prezidenta Miloše Zemana. Kritizují ho kvůli rozhodnutí jmenovat novým premiérem Česka Jiřího Rusnoka. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09) hovoří o vládě "kamarádů Miloše Zemana", předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová označila Zemanův krok neúctou k parlamentu, opoziční politici trvají na předčasných volbách.

Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně

Miroslav Kalousek (ministr financí v demisi, TOP 09)
Jediná vláda, která může získat důvěru a prosadit rozpočet, je vláda Miroslavy Němcové. Tady vzniká vláda kamarádů Miloše Zemana. Navzdory legitimní většině je tedy jmenován premiér, který na sebe bere odpovědnost, o které ví, že jí nebude moct dostát. Podle mého názoru odborníkem člověk není, protože je tak nazýván, odborníkem je proto, že se tak v dané chvíli chová. Jiří Rusnok se, bohužel, v dané chvíli a daných podmínkách rozhodně nechová jako odborník. Chová se spíše jako velmi nezodpovědný kamarád nezodpovědného prezidenta republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Miroslava Němcová během vládní krize.

Miroslava Němcová během vládní krize.


Miroslava Němcová (předsedky ně sněmovny, ODS)
Jiná většina ve sněmovně než většina pro navrženou vládu v čele se mnou neexistuje, pan prezident toto ode mne slyšel, přes to ze svých důvodů tuto vůli sněmovny nerespektoval. Je jeho odpovědností, že ztrácíme čas a dynamiku v kritických dobách. Vláda České republiky se odvíjí od toho, zda získá důvěru v Poslanecké sněmovně. Pan prezident by měl mít ambici jmenovat takovou vládu, o níž ví, že důvěru v Poslanecké sněmovně získá. Pokud tak neučiní, je prý jeho odpovědností, že se ztrácí čas pokusem o jmenování vlády, o němž je předem jasné, že je "mrtvým pokusem".

Pověřený předseda ODS Martin Kuba (uprostřed), místopředseda strany Tomáš Chalupa (vlevo) a místopředsedkyně strany a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (vpravo) po jednání výkonné rady ODS v Praze.

Martin Kuba (pověřený předseda ODS)
Pan prezident deklaroval, že další kroky musí vést ke zklidnění situace a nesmí vyvolat další tsunami, jsme přesvědčeni, že právě tímto krokem to tsunami zbytečně rozpoutal, sestavování úřednické vlády má v parlamentní demokracii přijít v momentě, kdy je prodiskutováno mezi parlamentními stranami.

Karolína Peake

Karolína Peake (předsedkyně LIDEM)
My jsme dnes jasně deklarovali, že preferujeme politické řešení, to znamená řešení složení z politických stran ODS, TOP 09 a LIDEM. Nemohu vyloučit v tuto chvíli za náš poslanecký klub podporu odbornické vládě Jiřího Rusnoka vzhledem k tomu, že jsme o tom zatím na poslaneckém klubu nejednali. My jsme samozřejmě byli velmi ochotni podepsat větu, kterou říkáme už týden, respektive od doby, kdy ODS nominovala Miroslavu Němcovou, tedy že Miroslava Němcová je naší společnou koaliční kandidátkou na premiérku. Nicméně jsme nebyli ochotni podepsat, že podporujeme vládu TOP 09, ODS a LIDEM bez jakýchkoli dalších podmínek.

Bohuslav Sobotka vidí řešení současné vládní krize v předčasných volbách.

Bohuslav Sobotka (předseda ČSSD)
V této poslanecké sněmovně není většina pro prezidentskou vládu, do jejíhož čela prezident jmenoval Jiřího Rusnoka. Neprošla volbami, nemá žádné politické zázemí, není zde žádná politická strana s mandátem od voličů, která by se k této vládě hlásila. Obáváme se, že to bude slepá ulička. Skutečným řešením současné krize může být pouze rozpuštění sněmovny a předčasné volby. 

Petr Gazdík při debatě se studenty.

Petr Gazdík (předseda poslaneckého klubu TOP 09)
Jde o destabilizační krok, který přinese jen provizorium, nikoliv pouze rozpočtové. Odmítám posun od parlamentní demokracie a porušování ústavních zvyklostí. Situace, kdy prezident jmenuje premiérem svého poradce a stranického kolegu, kterého nikdo nevolil, nás posouvá k autoritářským režimům třetího světa.  

Poslanec Viktor Paggio (LIDEM).

Viktor Paggio (poslanec, LIDEM)
Nepodpořím vládu vyvzdorovanou vládu na sněmovně pomocí ohýbání Ústavy. I proto koaliční protitah míří do druhého pokusu o sestavení vlády, který přijde po úřednickém výstřelu do tmy.

Vojtěch Filip během jednání Sněmovny,

Vojtěch Filip (předseda KSČM)
Rozhodnutí o vyslovení důvěry, nebo nedůvěry není otázka, na kterou můžeme dnes odpovědět, protože známe jméno pouze předsedy vlády. Neznáme ani její sestavu ani její program. Stanovisko KSČM k této ústavní a vládní krizi je jednoznačné: lze ji vyřešit jenom ústavně čistým způsobem, což je vypsání předčasných voleb.

Kdo je JIŘÍ RUSNOK? Čtěte jeho profil

ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...