Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Vlčí' otec dostal u soudu 8 let, matka podmínku

Česko

  15:33aktualizováno  19:09
PRAHA - Ve sledované kauze takzvaných "vlčích dětí" padl první rozsudek. Soud uložil za týrání dětí muži osmiletý trest nepodmíněně ve věznici s ostrahou, ženě tříletý podmíněný trest. Matce uložil i ochranné léčení na psychiatrii. Verdikt není pravomocný.

Rodiče vlčích dětí u soudu. foto: ČTK

Rodiče podle obžaloby nepustili své dva malé syny celý život ven z bytu, zatajili narození dětí, poté jim prý nedávali dostatečné jídlo, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Oba obžalovaní vinu odmítají. O děti se prý starali dobře, pouze nejsou zastánci tradičních metod výchovy.

 Muž se proti rozsudku na místě odvolal. Žena a státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

ČTĚTE VÍCE:


Obhájci pro oba rodiče požadovali zproštění obžaloby. Státní zástupkyně Margita Kralická pro muže navrhovala deset až 12 let vězení, pro ženu pak nepodmíněný zhruba pětiletý trest.

"Kdybych alespoň já mohl být propuštěn, mohl bych děti podporovat prací. Pokud skončím ve vězení, nebudu pro stát ani pro děti přínosem žádným,“ řekl obžalovaný otec.

"Jsme možná podivní, ale slušní lidé"

Zároveň souhlasil s posudkem psychologů, kteří ho označili za sobce myslícího jen na sebe. Muž zároveň připustil, že pár může působit podivně, "Jsme ale slušní lidé, co si všechno platí a nikomu nic nedluží," hájil se. Matka závěrečnou řeč nechtěla pronést, mlčela i během hlavního líčení.

Muž dostal podle soudce přísnější trest proto, že byl zcela nepochybně vůdčí osobností. Psycholog Slavomil Hubálek ho popsal jako tyrana, manipulátora, samozvaného léčitele a kněze, který je naprosto přesvědčen o své výjimečnosti.

Právě on pak nepouštěl z bytu nejen své děti, ale ani ženu, která na něm byla duševně závislá. K synům pak neměl otec podle znalce žádný vztah. "Snil o tom, jak se dětí zbaví a bude mít manželku opět sám pro sebe," prohlásil.

Rodiče vlčích dětí u soudu.

Rodiče vlčích dětí u soudu.

"Já nemohu snést týrání dětí," uvedl muž. Jeho obhájce Jan Červenka pak dodal, že osmiletý trest je vzhledem k jiným případům úmyslného týrání značně přehnaný.

Advokátovi vadilo také to, že soudce nevyslechl lékařku, která jako první oba chlapce prohlížela. Naopak prý vycházel ze znaleckého posudku lékaře, který se s dětmi nikdy nesetkal.

Trvalé následky nejsou vyloučeny

Obžaloba viní muže i ženu z týrání svěřené osoby, způsobili prý svým synům těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec údajně v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky.

Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.

Muž i žena u soudu uvedli, že se ke svým dětem chovali dobře. Synům prý kupovali nejlepší a nejdražší biostravu. Dávali jim kaše, přesnídávky a ovocné a zeleninové šťávy. Chlapci prý nepotřebovali chodit ven.

V bytě nosili pouze pleny, protože tam bylo horko. Také prý byli zdraví, a proto nepotřebovali žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s očkováním dětí.

"Obžalovaní děti totálně, ale totálně izolovali od ostatního světa," prohlásil předseda senátu Kamil Kydalka. Odkázal na výpovědi soudních znalců, podle kterých lze i výrazné zanedbávání péče klasifikovat jako týrání.

Podotkl, že si nedovede představit, jak by chlapci vypadali v případě, že by je policisté nalezli až za několik dalších let.

Na případ se přišlo náhodou

Policisté případ odhalili, když přijeli do bytu v pražské Vinohradské ulici prošetřit narušování veřejného pořádku.

Podle jejich vyjádření jim volala obžalovaná žena, protože se začala bát svého manžela, který jí vyhrožoval zabitím.

Sama jim prý řekla, že má doma dvě nenahlášené děti. Příbuzní dnes uvedli, že ani oni neměli do té doby o narození chlapců ponětí.

Muž a žena spolu mají ještě třináctiletou dceru, která však od pěti let žije u dědečka s babičkou. Rodiče se s ní nevídají.

Muž a žena po odhalení synů nenavštěvují ani je. Údajně proto, aby se bratr obžalovaného mohl jednodušeji stát jejich poručníkem. Podle svých slov se plánují s dětmi v budoucnu stýkat.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat