24. srpna 2018 16:46, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlčice chycená v Krkonoších byla kvůli možné vzteklině utracena. Neměla ji

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších | foto: ČTK

Dvůr Králové nad Labem Vlčici, kterou odborníci začátkem srpna odchytili v Krkonoších, museli veterináři kvůli podezření na vzteklinu utratit. Po odchytu byla vlčice v karanténě v ZOO Dvůr Králové nad Labem. V pátek o tom informoval mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Výsledky genetické analýzy ukázaly, že šlo o samici čistokrevného vlka. Testy tak vyvrátily podezření, že samice byla křížencem vlka a psa.

„Výsledky krevních testů z počátku tohoto týdne u vlčice ukázaly přítomnost protilátek na vzteklinu. Po dohodě s veterináři zoo, infektology Fakultní nemocnice Hradec Králové a veterináři Státní veterinární správy jsme ve čtvrtek museli přistoupit k utracení zvířete,“ uvedl Drahný. Vzhledem k závažnosti možného rizika podle něj nebylo možné postupovat jinak. Následné testy podezření na vzteklinu nepotvrdily.

Vlčice byla nalezena v pátek 3. srpna u Vrchlabí v ohradě ovcí obehnané elektrickým ohradníkem. Odborníci ji z ohrady pustili zpět do volné přírody. Zvíře se pak potulovalo v údolí Labe mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem a 6. srpna vběhlo do restaurace hotelu na Přední Labské. Přivolaní veterináři vlčici uspali a odvezli do dvorské zoo.

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších
Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších

V karanténě zoo vlčice dostala potravu a zoologové ji podrobili vyšetřením a testům. „Analýzy jaderné DNA prokázaly, že se jedná o vlka a nikoli křížence. Nejpodobnější genotypy byly nalezeny prozatím v jihozápadním Polsku v Lužici, což je oblast, kterou obývá relativně početná subpopulace vlků,“ řekl LN náměstek ředitele Krkonošského národního parku Jakub Kašpar.

V prvních dnech se zdravotní stav zvířete postupně zlepšoval. Krevní testy na psinku vyšly negativně a ani vnější známky vztekliny zvíře neprojevovalo. „Poslední vzteklinové testy z počátku tohoto týdne bohužel ukázaly zvýšenou hladinu protilátek v krvi. V posledních dnech navíc veterináři zaznamenali sníženou schopnost reagovat na zvukové podněty, tedy oslabování sluchu, což může být rovněž jedním z vnějších příznaků vztekliny,“ uvedl Drahný.

Po konzultacích s veterináři a odborníky na infekční onemocnění byla vlčice utracena. „Následné testy na mozkové tkáni zvířete nakonec přítomnost viru vztekliny vyloučily. Možným zdrojem protilátek v těle vlčice se nadále zabýváme,“ uvedl Drahný.

„Zvíře může mít v těle protilátky proti různým virům a někdy tak může dojít k omylu. V testech protilátka vypadá, jako kdyby její tvorbu vyvolal virus vztekliny, ale ve skutečnosti vznikla v reakci na infekci jiným virem,“ vysvětlil pro LN jednu z možností, jak mohla vlčice k protilátkám přijít, reprodukční biolog Jaroslav Petr.

Podle dvorské zoo je možné, že vlčice se již dříve setkala s lidmi. „Z jejího klidného chování a reakcí na přítomnost lidí se můžeme domnívat, že kontakt s člověkem mohl v dřívější době proběhnout, ať už náhodný nebo cílený. Ovšem s jistotou to říct nemůžeme,“ řekla tisková mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová serveru Lidovky.cz.

První potvrzený novodobý výskyt vlka v Krkonoších je z letošního června, kdy zachytila fotopast na Rýchorách ve východních Krkonoších mladého jedince. Pokud by šlo o migrující vlky, s největší pravděpodobností by se do Krkonoš šířili z východu - z Broumovska a Vraních hor, nebo z přilehlé části Polska. Rozmnožování v Krkonoších zatím doloženo nebylo.

Na nedalekém Broumovsku se vlci usadili po více než 200 letech před třemi lety. Ochranáři mají důkazy, že tam žijí trvale a třetím rokem po sobě se jim tam narodila vlčata. Vlčí teritorium v hradeckém kraji se rozšiřuje. Přibývá zadávených ovcí i pod horami na Trutnovsku.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz