7. srpna 2018 11:04, aktualizováno  12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmatená vlčice, která vběhla do krkonošského hotelu, nemusí být čistokrevná. Mohlo by jít i o fenu vlčáka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších | foto: ČTK

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (TRUTNOVSKO) Vlčice, která byla v pátek odchycena v ohradě ovcí a následně vypuštěná do volné přírody a která v pondělí vběhla do hotelu na Přední Labské, nemusí být čistokrevná. Na dotaz LN to potvrdila mluvčí Safari parku Dvůr Králové nad Labem Andrea Jiroušová. „Nyní děláme genetické testy a testy na různé choroby, na jejich výsledky teprve čekáme. Čistokrevná ale být nemusí,“ uvedla Jiroušová. „Nechci odhadovat, zda a o jakého křížence jde, všechno ukáže genetika,“ dodala.

„Dnes je v lepší kondici, než jsme čekali, reaguje, nažrala se a je méně plašší, než jsme očekávali, nereaguje na lidi negativně. „Výsledky testů budou za dva až tři týdny, genetiku řešíme ve spolupráci s Krkonošským národním parkem,“ uvedla Jiroušová.

Teoreticky by mohlo jít o zaběhnutou fenu československého vlčáka, plemene, jehož historie spadá do 50. let minulého století. Tehdy začaly pokusy s křížením karpatského vlka a německého ovčáka. Cílem bylo vyšlechtit plemeno, jež by zachovávalo vlčí vzhled, vynikající kondici, smysly a zdraví a jež by zároveň mělo vlastnosti pracovního psa.

Československý vlčák měl sloužit zejména na ostrahu státních hranic. U pohraničníků se však příliš neosvědčil – jeho výcvik byl obtížnější a navíc se vyznačoval absolutní věrností jednomu pánovi. To byl právě na hranicích, kde se stráže střídaly, velký problém. V roce 1982 byl československý vlčák uznaný jako národní plemeno a v roce 1989 byl na zkušební dobu deseti let uznán Mezinárodní kynologickou federací, v roce 1999 bylo plemeno potvrzeno definitivně. V současnosti je chován nejen v České republice a na Slovensku, ale i v zahraničí, velmi oblíbený je například v Itálii.

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších
Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších

Domněnce, že vlčice může být ve skutečnosti fenkou československého vlčáka, nahrávají její vnější znaky – velmi se podobá vlkům, má typickou vlkošedou srst, ale o něco větší uši, než mají vlci, a také tmavší oči.

Zooložka Libuše Veselá z olomoucké zoologické zahrady zmínila i možnost, že by mohlo jít o křížence psa s vlkem z některé z chovatelských stanic u nás. „Chovatelé vlků u nás jsou a není to nemožné,“ řekla.

  • 2Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na Lidovky.cz