Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmatená vlčice, která vběhla do krkonošského hotelu, nemusí být čistokrevná. Mohlo by jít i o fenu vlčáka

Česko

  11:04aktualizováno  12:18
DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (TRUTNOVSKO) - Vlčice, která byla v pátek odchycena v ohradě ovcí a následně vypuštěná do volné přírody a která v pondělí vběhla do hotelu na Přední Labské, nemusí být čistokrevná. Na dotaz LN to potvrdila mluvčí Safari parku Dvůr Králové nad Labem Andrea Jiroušová. „Nyní děláme genetické testy a testy na různé choroby, na jejich výsledky teprve čekáme. Čistokrevná ale být nemusí,“ uvedla Jiroušová. „Nechci odhadovat, zda a o jakého křížence jde, všechno ukáže genetika,“ dodala.

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších foto: ČTK

„Dnes je v lepší kondici, než jsme čekali, reaguje, nažrala se a je méně plašší, než jsme očekávali, nereaguje na lidi negativně. „Výsledky testů budou za dva až tři týdny, genetiku řešíme ve spolupráci s Krkonošským národním parkem,“ uvedla Jiroušová.

Teoreticky by mohlo jít o zaběhnutou fenu československého vlčáka, plemene, jehož historie spadá do 50. let minulého století. Tehdy začaly pokusy s křížením karpatského vlka a německého ovčáka. Cílem bylo vyšlechtit plemeno, jež by zachovávalo vlčí vzhled, vynikající kondici, smysly a zdraví a jež by zároveň mělo vlastnosti pracovního psa.

Československý vlčák měl sloužit zejména na ostrahu státních hranic. U pohraničníků se však příliš neosvědčil – jeho výcvik byl obtížnější a navíc se vyznačoval absolutní věrností jednomu pánovi. To byl právě na hranicích, kde se stráže střídaly, velký problém. V roce 1982 byl československý vlčák uznaný jako národní plemeno a v roce 1989 byl na zkušební dobu deseti let uznán Mezinárodní kynologickou federací, v roce 1999 bylo plemeno potvrzeno definitivně. V současnosti je chován nejen v České republice a na Slovensku, ale i v zahraničí, velmi oblíbený je například v Itálii.

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších
Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších

Domněnce, že vlčice může být ve skutečnosti fenkou československého vlčáka, nahrávají její vnější znaky – velmi se podobá vlkům, má typickou vlkošedou srst, ale o něco větší uši, než mají vlci, a také tmavší oči.

Zooložka Libuše Veselá z olomoucké zoologické zahrady zmínila i možnost, že by mohlo jít o křížence psa s vlkem z některé z chovatelských stanic u nás. „Chovatelé vlků u nás jsou a není to nemožné,“ řekla.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR KONZULTANT/KA (25-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat