7. srpna 2018 11:04, aktualizováno  12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmatená vlčice, která vběhla do krkonošského hotelu, nemusí být čistokrevná. Mohlo by jít i o fenu vlčáka

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších | foto: ČTK

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (TRUTNOVSKO) Vlčice, která byla v pátek odchycena v ohradě ovcí a následně vypuštěná do volné přírody a která v pondělí vběhla do hotelu na Přední Labské, nemusí být čistokrevná. Na dotaz LN to potvrdila mluvčí Safari parku Dvůr Králové nad Labem Andrea Jiroušová. „Nyní děláme genetické testy a testy na různé choroby, na jejich výsledky teprve čekáme. Čistokrevná ale být nemusí,“ uvedla Jiroušová. „Nechci odhadovat, zda a o jakého křížence jde, všechno ukáže genetika,“ dodala.

„Dnes je v lepší kondici, než jsme čekali, reaguje, nažrala se a je méně plašší, než jsme očekávali, nereaguje na lidi negativně. „Výsledky testů budou za dva až tři týdny, genetiku řešíme ve spolupráci s Krkonošským národním parkem,“ uvedla Jiroušová.

Teoreticky by mohlo jít o zaběhnutou fenu československého vlčáka, plemene, jehož historie spadá do 50. let minulého století. Tehdy začaly pokusy s křížením karpatského vlka a německého ovčáka. Cílem bylo vyšlechtit plemeno, jež by zachovávalo vlčí vzhled, vynikající kondici, smysly a zdraví a jež by zároveň mělo vlastnosti pracovního psa.

Československý vlčák měl sloužit zejména na ostrahu státních hranic. U pohraničníků se však příliš neosvědčil – jeho výcvik byl obtížnější a navíc se vyznačoval absolutní věrností jednomu pánovi. To byl právě na hranicích, kde se stráže střídaly, velký problém. V roce 1982 byl československý vlčák uznaný jako národní plemeno a v roce 1989 byl na zkušební dobu deseti let uznán Mezinárodní kynologickou federací, v roce 1999 bylo plemeno potvrzeno definitivně. V současnosti je chován nejen v České republice a na Slovensku, ale i v zahraničí, velmi oblíbený je například v Itálii.

Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších
Vlčice, kterou chovatel ovcí našel v ohradě v Krkonoších

Domněnce, že vlčice může být ve skutečnosti fenkou československého vlčáka, nahrávají její vnější znaky – velmi se podobá vlkům, má typickou vlkošedou srst, ale o něco větší uši, než mají vlci, a také tmavší oči.

Zooložka Libuše Veselá z olomoucké zoologické zahrady zmínila i možnost, že by mohlo jít o křížence psa s vlkem z některé z chovatelských stanic u nás. „Chovatelé vlků u nás jsou a není to nemožné,“ řekla.

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč