Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vltava se zvedne a rozsvítí. 100 let státnosti připomene největší hasičská fontána na světě

Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu... | foto: Požáry.cz

PRAHA Kubíky vody ve vzduchu, pestrobarevná světelná show a Smetanova Má Vlast. Česko letos slaví sto let od založení republiky, které si připomene i tuzemský hasičský sbor. Více než tisícovka hasičů ze všech krajů se počátkem června sjede do Prahy, aby na Vltavě nedaleko Tančícího domu vytvořili největší hasičskou fontánu na světě.

Dosud nevídanou podívanou, budou moct Pražané a návštěvníci metropole zhlédnout v sobotu 2. června v deset hodin večer. Nad Vltavou mezi Jiráskovým a Palackého mostem se zvednou dvě stovky proudů, z nichž některé budou tryskat i z plovoucích pontonů uprostřed řeky.

„Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu světel a hudby vytvoří unikátní vizuální zážitek, kdy se před diváky odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku,“ přibližuje událost serveru Lidovky.cz mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová. Podle jejích slov půjde o největší hasičskou fontánu v historii Česka a patrně i na světě.

Akce se zúčastní dohromady 210 hasičských družstev ze 77 okresů, což odpovídá více než tisícovce hasičů. Dalších dvě stovky členů sboru budou tvořit technické zázemí. „Vybráni byli podle technických parametrů, které musela jejich technika splnit. Zohledněno bylo také to, aby jejich účastí nebylo narušeno plošné pokrytí daného kraje,“ říká mluvčí.

Vodní a světelná show bude dohromady trvat 20 minut.
Choreografie se ujal režisér České televize pan Stanislav Vaněk.

S nápadem oslavit výročí sta let republiky vytvořením největší hasičské fontány v historii přišli dobrovolní hasiči z Libereckého kraje, kde má pořádání takovýchto akcí - ovšem v menším měřítku - třicetiletou tradici. Hasičský záchranný sbor sice každé tři roky technicky zabezpečuje fontánu na Litoměřických slavnostech, na podobné události se ale bude sám podílet poprvé.

Show řízená tablety

Dvacetiminutovou vodní a světelnou show bude hudebně doprovázet Vltava Bedřicha Smetany. Předcházet jí bude česká hymna a vše zakončí Slovanský tanec číslo 15 od Antonína Dvořáka. Choreografie se ujal Stanislav Vaněk, režisér České televize, která je hlavním mediálním partnerem akce.

Vzhledem k tomu, že hasiči budou rozmístěni po obou stranách náplavky a vzájemně se neuvidí, nemůže průběh fontány řídit jediný dirigent. „Česká televize proto vyvinula speciální software, který poběží hasičům v tabletech, kde budou přesně znázorněny pohyby proudnic,“ dodává mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová.

Hasiči se na akce začali připravovat již na konci loňského roku. Naplánováno mají několik nácviků, při nichž chtějí prověřit jak synchronizaci, tak i samotnou techniku a vybavení. První zkouška proběhla počátkem dubna na vodní nádrži v Okrouhlé na Českolipsku, další se uskuteční koncem května ve volnočasovém areálu v Dubici u České Lípy.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...