Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle vnitra sílí krajní levice. Pravicoví extremisté jsou v krizi

Demonstranti před policejní hlídkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti před policejní hlídkou | foto: Reuters

PRAHA Extremisté v Česku loni uspořádali 291 akcí, což bylo o 19 více než v roce 2013. V loňském roce pokračovala krize pravicové scény, která se dále rozdělovala. Aktivity levicových radikálů naopak rostly. U krajní levice byl zaznamenán vyšší počet přímých akcí, které směřovaly proti majetku. Loni zapalovali mýtné brány a policejní auta.

Vyplývá to z výroční zprávy o extremismu, kterou v pondělí schválila vláda. 

Pravicoví extremisté loni uspořádali 133 akcí, většinou šlo o veřejná shromáždění nebo koncerty. Meziroční pokles o devět akcí zpráva vnitra zdůvodňuje hlavně tím, že ustaly série protiromských demonstrací, které zasáhly Česko v roce 2013. Na akce zároveň nechodilo tolik lidí jako předloni, průměrná návštěvnost byla kolem 30 lidí. „Lze konstatovat, že krajní pravici se nedaří svolávat a mobilizovat své stoupence na veřejná shromáždění a demonstrace,“ uvádí zpráva vnitra.

Místo Romů Islám

Místo protiromských témat se loni krajní pravice snažila získat příznivce například protiislámskou rétorikou. Podle zprávy nepředstavovala výraznou hrozbu pro tuzemskou demokracii.

Krajní levice loni udělala 158 akcí, což bylo o 18 víc než v roce 2013. Podle výroční zprávy se radikalizovala část anarchistické scény, o čemž svědčí loňská série útoků, zaměřených zejména proti policii, mýtným branám nebo třeba kožešinovým farmám. „Do budoucna nelze vyloučit, že se útoky zaměří i na konkrétní osoby,“ upozorňuje zpráva vnitra.

Tahounem přímých akcích byla podle zprávy vnitra Síť revolučních buněk, která se loni přihlásila k pěti potvrzeným a jednomu nepotvrzenému útoku. Proti části krajně levicové scény letos zasáhla policie, která skupinu lidí obvinila mimo jiné z přípravy teroristického útoku na vlak. Třem vazebně stíhaným podezřelým v této souvislosti hrozí až doživotní vězení.

Pokles trestných činů

V Česku se loni podle výroční zprávy stalo 201 extremistických trestných činů, což byl meziroční pokles o deset. Policie objasnila 132 případů, v nichž obvinila 157 lidí.

Jako hlavní hrozby pro nadcházející období experti z ministerstva vnitra označují snahy extremistů o štěpení společnosti, možný nárůst mezietnického napětí, vzniku demonstrací a projevy násilí. V Česku se mohou také postupem času vyskytnout militantní jedinci nebo malé skupiny, které mohou k prosazení svých zájmů použít násilí. Obavy také existují kvůli tomu, aby nevznikl politický a extremistický subjekt s charismatickým vůdcem, který by dokázal sjednotit extremistickou scénu a oslovit další potenciální příznivce.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...