Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Po stopách hořících policejních aut: extrémisté mstili squattery a zároveň půjčovali knížky

Česko

  6:00
PRAHA - Manželka hlavního organizátora šije dětské hračky. Komunitní centrum, v němž se potkávali, zase zřídilo miniknihovnu, kde si kdokoliv mohl bezplatně půjčit knihu. Zastávali se lidí, jimž jejich zaměstnavatel dlužil výplaty. Levicoví radikálové, které minulý týden zatkli detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se navenek věnovali bohulibým aktivitám.

Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. foto: Youtube.comReprofoto

Jenže loni začali zapalovat policejní auta.

Síť revolučních buněk

  • Podle poslední zprávy o extremismu ministerstva vnitra jsou útoky krajní levice a anarchistické scény na vzestupu. Doprovází je takzvané přímé akce jako například sabotáž výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útoky na policejní auta a mýtné brány. K těm se přihlásila právě Síť revolučních buněk, která navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi.
    Zdroj: Zpráva o extremismu ministerstva vnitra
Síť revolučních buněk logo

„Zaútočili jsme, protože nechceme pasivně přihlížet tomu, jak fízlové berou lidem domov. Útočíme, protože neakceptujeme pochybné buržoazní “právo” nechat domy neobydlené a bez využití chátrat,“ napsali v komuniké poté, co zapálili další auto. Měla to být mimo jiné pomsta za vyklizení squatu Milada a bývalých lázní na pražském Albertově.

Chystali útok na vojenský vlak

Podle policie se všichni hlásili k Síti revolučních buněk, které působily v celém Česku. Jak zjistil server Lidovky.cz, policisté mají za to, že hlavním organizátorem byl čtyřiačtyřicetiletý Petr S. Podle kriminalistů pod touto sítí sestavil nejméně šestičlennou skupinu, která plánovala útok zápalnými lahvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem (VÍCE čtěte ZDE).

Co měli anarchisté podle policie spáchat

  • 19. 1. 2014 - útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru
  • 13. 2. 2014 - útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze
  • 8. 5. 2014 - zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín
  • 24. 5. 2014 - založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze
  • 30. 8. 2014 - útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

„Je mi jasné, proč voláte. O tom já právě vůbec nic nevím,” říká na dotaz, zda její manžel opravdu působil v Síti revolučních buněk, Veronika S. “Nemá cenu, abysme se o tom jakkoli bavili. Bohužel vám nic sdělit nemůžu,“ dodává s tím, že musela policii podepsat protokol, v němž se zavázala k mlčenlivosti. Sama se zabývá interiérovým designem a šije dětské hračky. Občas přednáší také v berounském komunitním centru Slunečnice. O aktivitách manžela prý nevěděla.

„Měl jít na pět let na vojnu“

Další důležitou figurou spolku měl být podle detektivů osmadvacetiletý Martin I. Když Lidovky.cz pátraly po jeho kontaktech, skončily na Městském úřadě ve Zlatých Horách na Jesenicku. Tam má totiž zapsané trvalé bydliště. „Když začal podnikat, přehlásila jsem ho na úřad. Nechtěla jsem, aby mi do domu začali chodit exekutoři,“ řekla pro server Lidovky.cz matka Martina I. Milena. Její syn totiž zhruba dva roky podnikal v oboru Demolice a příprava staveniště. Je tak možné, že měl přístup k výbušninám, které se používají při odstřelu budov. Už čtyři roky ale není jeho živnost aktivní. A nadto: při útocích, které jim policisté přičítají, útočili pouze Molotovovy koktejly.

O aktivitách svého syna či napojení na extremistickou scénu ale nevěděla, stejně jako o tom, že při policejním zásahu byl zadržen právě on. „Vím, že tam s nima někam chodil, možná byl i ten anarchista, ale moc se mi nesvěřoval. To je tím, že nechodí na vojnu. Kdyby tam na dva nebo pět let šli, nedělali by blbosti,“ uvedla Milena I. s tím, že její syn se v Praze zdržoval na adrese přechodného bydliště právě Petra S.

O Martinovi I. promluvil také známý rodiny, který ho na žádost matky přijel do Prahy hledat. Už týden se prý rodině neozval. „Vždycky byl takový zvláštní a divný. Například nejedl maso,“ uvedl pro server Lidovky.cz muž, který si nepřál být jmenován.

Nebezpečný anarchista

  • Komunitní centrum ATENEO v současné době prostřednictvím pracovní skupiny Mostecké solidární sítě bojuje například proti pražské restauraci Řízkárna. Bývalí zaměstnanci tvrdí, že majitel Vladimír Krulec mnoha lidem nezaplatil za práci (VÍCE čtěte ZDE)
Protest aktivistů proti majiteli restaurace Řízkárna.

Další nitky vedou do komunitního centra ATENEO v Mostu, které se v poslední době proslavilo tím, že zřídilo takzvané knihobudky pro půjčování knih zdarma. Policie na místě zadržela Lukáše Borla, který se angažuje v anarchistickém uskupení Mostecká solidární síť. „Zásah proti mně a dalším osobám považuji za součást celosvětové represivní vlny proti různým sociálním hnutím, jako je třeba i to anarchistické, ve kterém působím. Policie zatýká osoby, které se snaží démonizovat a vykreslovat jako pro společnost nebezpečné živly,“ uvedl pro server Lidovky.cz Borl.

Policie ho zadržela kvůli podezření z trestných činů „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“ a také kvůli údajnému napojení právě na Síť revolučních buněk. Vinu ale Borlovi neprokázala a druhý den byl propuštěn na svobodu.

„Pravda je taková, že opravdu nebezpečný jsem. Jako anarchista se svým životem, slovy a činy stavím proti kapitalismu a státům, které jsou příčinou vykořisťování, utlačování a zabíjení miliónů lidí po celém světě,“ řekl po propuštění Borl a dodal: „Jsem tedy nebezpečný právě pro vykořisťovatelský systém a vládnoucí třídu, které tento systém slouží k hromadění ohromného bohatství na úkor neprivilegovaných. Jsem nebezpečný pro stát, nikoliv pro ty, které stát nutí sklonit hlavy a přizpůsobit se nedůstojnému přežívání v kapitalismu.“

Komunitní centrum ATENEO v Mostě.

Mostecké komunitní centrum ATENEO je známé svým protikapitalistickým zaměřením a podporou anarchistů. Dává prostor širokému spektru lidí, pořádá přednášky, vzdělávací večery či filmové projekce. Detektivové zde při zásahu zajistili mobilní telefony, počítače, oblečení, sportovní potřeby i nářadí pro úpravu interiérů. „V atmosféře Atenea vždy byla cítit hrdost na to, že jsme součástí zápasů za spravedlnost, lidskou důstojnost a svobodu,“ uvedli zástupci centra v tiskové zprávě. 

Navíc: policejní razie prý jejich přesvědčení ještě více posílila. „Ateneo dál funguje, a to s ještě vetším odhodláním než kdykoliv předtím. Policejní represe posílila naši soudržnost,“ dodali. Stejnou rétoriku přitom používá také Síť revolučních buněk.

“Revoluční boj, kterého se aktivně účastníme, je vyjádřen destruktivními i tvůrčími vášněmi a je zasazen do souvislostí mezinárodního hnutí antikapitalistického odporu. Útok mířil na policejní auto, se záměrem citelně zasáhnout ty, co pomáhají chránit kapitalistický svět. Z naší strany šlo o akt sabotáže a zasazení psychologického úderu nepříteli. Námi provedený útok, je v neposlední řadě také aktem solidarity s těmi, kterých se přímo dotkla policejní represe a způsobila jim újmy,“ stojí v dalším komuniké, které vydávali pravidelně po každém z útoků.

Podle policie se všichni hlásili k Síti revolučních buněk, které působily v...

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!