Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operace proti extremistům: zatčení zapalovali policejní auta i mýtnou bránu

Česko

  13:07
PRAHA - Šest obviněných a nalezená nástražná bomba. To byly dosud jediné informace, které vyšetřovatelé uvolnili k úternímu monstrzásahu proti extremistům. Lidovky.cz ovšem vypátraly, že operace mířila proti levicovým radikálům, kteří mají podle policie na kontě minimálně pět žhářských útoků. Zapálili policejní vozy, dokonce i jednu policejní služebnu a mýtnou bránu.

Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín. foto: Zdroj: MYTO CZ

Celorepublikovou akci spustily stupňující se útoky militantní levice. Policie radikálním anarchistům z uskupení jménem Síť revolučních buněk přičítá zatím pět žhářských útoků, z toho byly tři namířeny přímo proti samotným strážcům zákona.

„Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku... prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ uvádí policejní dokumenty, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Co měli anarchisté podle policie spáchat

19. 1. 2014 - útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru

13. 2. 2014 - útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze

8. 5. 2014 - zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín

24. 5. 2014 - založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze

30. 8. 2014 - útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem Střeliv

Ve všech případech se mělo jednalo o žhářské útoky, které nejčastěji směřovaly proti policistům. První se odehrál 19. 1. 2014, radikálové zapálili policejní auto před strážnicí v Litvínově - Hamru. O měsíc později pak hodili Molotovův koktejl před policejní stanici v Praze. Zatím poslední ze zaznamenaných výpadů proti strážcům zákona se uskutečnil 30. 8. 2014 v Ústí nad Labem, kdy opět vzplálo jedno z policejních aut.

Pozornost anarchistů však neupoutal pouze policejní majetek. Ve dvou případech loni v květnu - podle policejní verze - zapálili dvě ovládací skříně k mýtné bráně poblíž města Hulín.

Jeden z připisovaných útoků měl být namířený i proti soukromé firmě. „Šlo o založení požáru před dveřmi společnosti DD Technik v Praze 9 v časných ranních hodinách dne 24. 5. 2014,“ uvádí protokol.

Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín.

Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín.

Podle vyšetřovatelů jsou základem působení Sítě revolučních buněk příbuzné skupiny, které vznikají za účelem splnění konkrétního úkolu nebo dosažení nějakého cíle. „Afinitní skupina vzniká nejen pro organizaci demonstrací a veřejných akcí obecně, ale i pro tzv. přímé akce, např. nelegální výlep plakátů, nástřik graffiti, ale i závažnější akce proti majetku nebo osobám,“ vysvětlují policisté ve spisu.

Vyšetřovatelé přiznávají, že prokázání členství v těchto skupinách je obtížné. „Síť revolučních buněk představuje spíše virtuální organizaci - jejím cílem je zastrašit aktivní militantní skupiny a jednotlivce, poskytnout inspiraci a zejména impuls pro militantní akce tak, jak to je explicitně uvedeno v prohlášeních útoků,“ píší v odůvodnění zásahu.

Utajená komunikace

Příbuzné skupiny komunikují na internetu pomocí „utajených komunikačních prostředků“ a probírají detaily chystaných akcí. V centru stojí podle policie dvě hlavní uskupení, jedno z Prahy, druhé ze střední a jižní Moravy. „Strukturálně tedy Síť revolučních buněk skutečně připomíná síť se vzájemně osobními vztahy propojených uskupení (buněk) a jednotlivců,“ podotýká dokument.

Celorepublikový zásah proti levicovým extremistům začal v úterý brzy zrána. Během jedné z prohlídek v Brně našli vyšetřovatelé i nástražný výbušný systém (více ZDE). Policie měla zadržet zhruba 10 osob. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové bude obviněno 6 lidí. Soud podle ČTK poslal tři z šesti lidí do vazby.

Ve hře může být obvinění ze založení a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod člověka, poškození a ohrožení obecně prospěšného zařízení, násilí proti orgánu veřejné moci a poškození cizích věci. Policie však k případu mlčí a nezveřejňuje žádné detaily. „Právní kvalifikaci ani další podrobnosti zatím nebudeme s ohledem na stadium vyšetřování sdělovat,“ řekla Zenklová bez bližších podrobností.

Autor: