Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za nebezpečný půlrok v Afghánistánu obdrželi medaile vojáci i pozůstalí

Český voják před vozidlem MRAP v Bagrámu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český voják před vozidlem MRAP v Bagrámu. | foto: Ministerstvo obrany ČRReprofoto

PRAHA Půl roku hlídali spojeneckou základnu Bagrám v Afghánistánu, nyní obdrželi vyznamenání. Pro medaile přišli na pražský Vítkov nejen čeští vojáci, ale i několik pozůstalých po pěti vojácích, kteří během půlroční mise padli.

Čeští vojáci se několikrát během mise střetli s nepřítelem, měli také zásluhu na „eliminaci“ několika povstaleckých vůdců, zaznělo při předávání ocenění. Celkem 150 vojáků pod velením Jiřího Pazděry mělo za úkol chránit důležitou leteckou základnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyjížděli nepřetržitě do 15kilometrového okolí a snažili se zabránit odpalování raket povstalci. Získávali také zpravodajské informace a několikrát se zúčastnili útoku na povstalecké vůdce.

Novým náčelníkem generálního štábu se k 1. červenci stane generál Petr Pavel.

Novým náčelníkem generálního štábu se k 1. červenci 2012 stane generál Petr Pavel.

Palba a léčky

Náčelník generálního štábu Petr Pavel řekl, že vojáci dostávali úkoly od nadřízeného amerického velitelství. „V případě, že dostali informace, že se v určitém prostoru nachází někdo z vedoucích představitelů opozice, tak samozřejmě měli za úkol takového člověka eliminovat,“ řekl Pavel. „Většinou se to realizovalo nějakým palebným přepadem, léčkou, což jsou standardní činnosti. Rozhodně to ale nebyla činnost, která byla prosta nebezpečí, vždy v tom byla spousta nástrah,“ dodal s tím, že takovéto speciální úkoly čeští vojáci nevykonávali každý den.

Odstřelený vůdce povstalců

Podle velitele jednotky Pazděry jednoho z povstalců, kterého čeští vojáci zlikvidovali, považovali zpravodajci pouze za velitele jedné z menších skupin. „To se ale přepočítali, protože poté, co byl zabit, ustala veškerá bojová aktivita povstalců na severu. Byla to prakticky hlava celé severní buňky a dodnes, když jsme odtamtud odlítali, ta hlava nebyla nahrazena,“ poznamenal. Kolik povstalců bylo zabito, je podle něj těžké říct. Někteří z nich ale zemřeli na zranění způsobená střepinami z granátometů, kteří Češi při útoku použili.

Situace v okolí Bagrámu je podle něj složitá kvůli působení mnoha menších organizací. Ty někdy spolupracují v boji proti aliančním jednotkám, ale jindy bojují vzájemně proti sobě.

Česká strážní rota na Bagrámu.
Vojáci ministrovi darovali vlajku z výbuchem poškozeného obrněnce.
Martin Stropnický při proslovu k vojákům v Bagrámu.
Člen české pěší patroly před základnou Bagrám.

Každá z čet, které v okolí hlídkovala, se během svého půlročního působení střetla s nepřítelem. V červenci při jedné z hlídek zabil sebevražedný atentátník čtyři české vojáky, pátý zemřel později v nemocnici. O několik dnů později byl při útoku zraněn Jaroslav Mevald, který dnes dostal medaili za zranění.

Podle Pazděry zpravidla při podobném útoku velitel povstalců vypálí jako signál k útoku proti hlídce raketu, poté zaútočí raketami i dalších až deset povstalců. Bývá takto vypáleno až deset střel RPG, poté se útočníci stáhnou. Při útoku na hlídku, ve které byl i Mevald, byla přímo zasažena střelecká věž jeho vozidla.

Lidovky.cz se věnují pietě za padlé vojáky. Čtěte zde

Jste výkladní skříň státnosti, řekl ministr

Vedení armády si vystoupení českých vojáků v Afghánistánu pochvaluje. Podařilo se jim podle nich zajistit, že se nezvyšoval počet útoků na základnu, i když vrcholila tak zvaná letní bojová sezona. „Jste výkladní skříň naší armády, jste výkladní skříň naší státnosti,“ řekl jim ministr obrany Martin Stropnický.

Tragická událost, při které zemřelo v červenci pět českých vojáků, ovlivnila i dnešní (páteční) vyznamenání, na které dorazilo několik příbuzných padlých vojáků. Při proslovech bylo v tvářích nastoupených veteránů z Afghánistánu znát dojetí. Pavel ocenil, že i přes tragickou událost nepodlehli touze po odplatě nebo naopak rezignaci.

Všichni vojáci obdrželi medaile za službu v zahraničí. Více než 60 dostalo odznak za bojový kontakt, při kterém se dostali do přímého střetu s nepřítelem. Pazděra a dalších sedm vojáků bylo vyznamenáno záslužným křížem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.