Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vojenská rozvědka obstála i v roce 1968, říká v ojedinělém rozhovoru její šéf Beroun

Česko

  5:00
PRAHA - Jedno z hesel na bojovém praporu Vojenského zpravodajství zní: Pravdou třeba proti všem. „To samozřejmě v různých režimech mohlo způsobovat jistý diskomfort pro adresáty zpráv, ministry obrany, vlády anebo prezidenty,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro LN ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Pravda je často jiná než jejich představa nebo přání,“ dodává Jan Beroun. 

Šéfové tajných služeb obvykle neposkytují rozsáhlá interview, výjimku učinil Jan Beroun u příležitosti stého výročí existence vojenských zpravodajců.

Připomněl v něm válečnou éru, kdy londýnská skupina plukovníka Františka Moravce mimo jiné dokázala uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha. Vojenští zpravodajci se podíleli i na odporu občanů proti invazi v roce 1968. „Příslušníci rozvědky například pomáhali zabezpečovat vysílání Československého rozhlasu, když poskytli své radiostanice,“ říká Beroun.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Zmiňuje i vojenským zpravodajcům podřízený 7. výsadkový pluk v Holešově. „Nejenže odmítli spolupracovat se sovětskými okupanty, ale byli dokonce připraveni osvobodit z Moskvy politické činitele v čele s Dubčekem.“ O rok později byl „za odměnu“ pluk zrušen.

Velký bilanční rozhovor s Janem Berounem o vojenském zpravodajství si přečtěte v sobotním vydání Lidových novin.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...