130 let

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Dnes v LN

Vojenská rozvědka obstála i v roce 1968, říká v ojedinělém rozhovoru její šéf Beroun

Česko
  •   5:00
PRAHA - Jedno z hesel na bojovém praporu Vojenského zpravodajství zní: Pravdou třeba proti všem. „To samozřejmě v různých režimech mohlo způsobovat jistý diskomfort pro adresáty zpráv, ministry obrany, vlády anebo prezidenty,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro LN ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

„Pravda je často jiná než jejich představa nebo přání,“ dodává Jan Beroun. 

Šéfové tajných služeb obvykle neposkytují rozsáhlá interview, výjimku učinil Jan Beroun u příležitosti stého výročí existence vojenských zpravodajců.

Připomněl v něm válečnou éru, kdy londýnská skupina plukovníka Františka Moravce mimo jiné dokázala uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha. Vojenští zpravodajci se podíleli i na odporu občanů proti invazi v roce 1968. „Příslušníci rozvědky například pomáhali zabezpečovat vysílání Československého rozhlasu, když poskytli své radiostanice,“ říká Beroun.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Zmiňuje i vojenským zpravodajcům podřízený 7. výsadkový pluk v Holešově. „Nejenže odmítli spolupracovat se sovětskými okupanty, ale byli dokonce připraveni osvobodit z Moskvy politické činitele v čele s Dubčekem.“ O rok později byl „za odměnu“ pluk zrušen.

Velký bilanční rozhovor s Janem Berounem o vojenském zpravodajství si přečtěte v sobotním vydání Lidových novin.

Autoři: István Léko, Jan Schneider