Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volal mi Kundera, je vyřízený

Česko

  10:26
PRAHA - Literární historik Zdeněk Pešat vystoupil ve středu na obranu spisovatele Milana Kundery. Podle Pešatova svědectví agenta chodce Miroslava Dvořáčka neudal v březnu 1950 Kundera, ale další tehdejší student Miroslav Dlask, který se pak Pešatovi svěřil. V rozhovoru pro LN Pešat Kunderův podíl na udání odmítl. Spisovatel Pešatovi včera telefonoval a svěřil se mu, že o Dvořáčkově udání nic neví. Lidé si už také podle Kundery neumějí představit, jak se v padesátých létech žilo.

Milan Kundera na snímku z roku 2005. foto: ČTK

LN Jaký mohl být podle vašeho názoru důvod toho udání, a to ať už přišlo od kohokoliv?

Byla to nepochybně obava o holou existenci. Stoprocentně. Tehdy se Česko hemžilo agenty provokatéry z StB. Stal se třeba případ národněsocialistické funkcionářky, jejíž manžel za války zemřel v koncentráku. Za tou ženou přišel jednoho dne nějaký chlap a požádal ji, aby ho u sebe nechala přespat, že právě přišel z Anglie. Hned druhý den ji zavřeli a ona pak seděla 15 let. To byl hrozný stav pro lidi, kteří tehdy žili. Ostatně Kundera mi dnes volal a říkal mi, že nyní už není nikdo ochotný chápat tehdejší dobu. Tehdy se děly události jako z detektivky a já na to nebyl zvyklý. Byl jsem přece obyčejný študent. A to přesto, že jsem byl pár měsíců ve fakultním výboru - to už ale bylo po těch všech prověrkách studentů.

LN Jak jsem z vašeho středečního vyjádření pochopil, nevěříte, že by byl do udání zapleten i Milan Kundera?

Ne, tomu nevěřím. Je to můj soukromý názor, který nemám ničím podložený, ale nevěřím tomu.

LN Jak si myslíte, že se jméno Milana Kundery mohlo dostat do toho nedávno zveřejněného záznamu, který navíc působí zcela věrohodně?

Milan Kundera se brání. Spisovatel popírá, že by v 50. letech udal odbojáře Miroslava Dvořáčka tehdejší bezpečnosti. Navíc dodává, že neměl možnost se před uveřejněním kauzy k případu vyjádřit. O tom já nemám ponětí. To si opravdu nedokážu představit.

LN Udržoval jste před dnešním telefonátem nějaké kontakty s Kunderou?

Ne, vůbec ne. Kunderu jsem skoro šedesát let neviděl.

LN Co vám Milan Kundera říkal?

Říkal mi, že byl úplně vyřízený, že vůbec o ničem neví. Byl to ale náš soukromý hovor a já o něm nebudu dál povídat.

LN Myslíte, že se Dlask mohl s přiznáním, že Dvořáčka udal, svěřit kromě vás i někomu dalšímu?

Pochybuji. Z fakultního výboru totiž neznal nikoho jako mne. Myslím, že je to proto velice nepravděpodobné. Někdo jiný než on by si to možná bral za zásluhu, ale Dlask takový typ straníka určitě nebyl. To opravdu nebyl někdo, kdo by se vychloubal, že někoho udal.

Záznam udání Milana Kundery

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA OHRAŇOVACÍHO LISU (28.000 – 30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat