Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Volal mi Kundera, je vyřízený

Česko

  10:26
PRAHA - Literární historik Zdeněk Pešat vystoupil ve středu na obranu spisovatele Milana Kundery. Podle Pešatova svědectví agenta chodce Miroslava Dvořáčka neudal v březnu 1950 Kundera, ale další tehdejší student Miroslav Dlask, který se pak Pešatovi svěřil. V rozhovoru pro LN Pešat Kunderův podíl na udání odmítl. Spisovatel Pešatovi včera telefonoval a svěřil se mu, že o Dvořáčkově udání nic neví. Lidé si už také podle Kundery neumějí představit, jak se v padesátých létech žilo.

Milan Kundera na snímku z roku 2005. foto: ČTK

LN Jaký mohl být podle vašeho názoru důvod toho udání, a to ať už přišlo od kohokoliv?

Byla to nepochybně obava o holou existenci. Stoprocentně. Tehdy se Česko hemžilo agenty provokatéry z StB. Stal se třeba případ národněsocialistické funkcionářky, jejíž manžel za války zemřel v koncentráku. Za tou ženou přišel jednoho dne nějaký chlap a požádal ji, aby ho u sebe nechala přespat, že právě přišel z Anglie. Hned druhý den ji zavřeli a ona pak seděla 15 let. To byl hrozný stav pro lidi, kteří tehdy žili. Ostatně Kundera mi dnes volal a říkal mi, že nyní už není nikdo ochotný chápat tehdejší dobu. Tehdy se děly události jako z detektivky a já na to nebyl zvyklý. Byl jsem přece obyčejný študent. A to přesto, že jsem byl pár měsíců ve fakultním výboru - to už ale bylo po těch všech prověrkách studentů.

LN Jak jsem z vašeho středečního vyjádření pochopil, nevěříte, že by byl do udání zapleten i Milan Kundera?

Ne, tomu nevěřím. Je to můj soukromý názor, který nemám ničím podložený, ale nevěřím tomu.

LN Jak si myslíte, že se jméno Milana Kundery mohlo dostat do toho nedávno zveřejněného záznamu, který navíc působí zcela věrohodně?

Milan Kundera se brání. Spisovatel popírá, že by v 50. letech udal odbojáře Miroslava Dvořáčka tehdejší bezpečnosti. Navíc dodává, že neměl možnost se před uveřejněním kauzy k případu vyjádřit. O tom já nemám ponětí. To si opravdu nedokážu představit.

LN Udržoval jste před dnešním telefonátem nějaké kontakty s Kunderou?

Ne, vůbec ne. Kunderu jsem skoro šedesát let neviděl.

LN Co vám Milan Kundera říkal?

Říkal mi, že byl úplně vyřízený, že vůbec o ničem neví. Byl to ale náš soukromý hovor a já o něm nebudu dál povídat.

LN Myslíte, že se Dlask mohl s přiznáním, že Dvořáčka udal, svěřit kromě vás i někomu dalšímu?

Pochybuji. Z fakultního výboru totiž neznal nikoho jako mne. Myslím, že je to proto velice nepravděpodobné. Někdo jiný než on by si to možná bral za zásluhu, ale Dlask takový typ straníka určitě nebyl. To opravdu nebyl někdo, kdo by se vychloubal, že někoho udal.

Záznam udání Milana Kundery

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!