Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volal mi Kundera, je vyřízený

PRAHA Literární historik Zdeněk Pešat vystoupil ve středu na obranu spisovatele Milana Kundery. Podle Pešatova svědectví agenta chodce Miroslava Dvořáčka neudal v březnu 1950 Kundera, ale další tehdejší student Miroslav Dlask, který se pak Pešatovi svěřil. V rozhovoru pro LN Pešat Kunderův podíl na udání odmítl. Spisovatel Pešatovi včera telefonoval a svěřil se mu, že o Dvořáčkově udání nic neví. Lidé si už také podle Kundery neumějí představit, jak se v padesátých létech žilo.

LN Jaký mohl být podle vašeho názoru důvod toho udání, a to ať už přišlo od kohokoliv?

Byla to nepochybně obava o holou existenci. Stoprocentně. Tehdy se Česko hemžilo agenty provokatéry z StB. Stal se třeba případ národněsocialistické funkcionářky, jejíž manžel za války zemřel v koncentráku. Za tou ženou přišel jednoho dne nějaký chlap a požádal ji, aby ho u sebe nechala přespat, že právě přišel z Anglie. Hned druhý den ji zavřeli a ona pak seděla 15 let. To byl hrozný stav pro lidi, kteří tehdy žili. Ostatně Kundera mi dnes volal a říkal mi, že nyní už není nikdo ochotný chápat tehdejší dobu. Tehdy se děly události jako z detektivky a já na to nebyl zvyklý. Byl jsem přece obyčejný študent. A to přesto, že jsem byl pár měsíců ve fakultním výboru - to už ale bylo po těch všech prověrkách studentů.

LN Jak jsem z vašeho středečního vyjádření pochopil, nevěříte, že by byl do udání zapleten i Milan Kundera?

Ne, tomu nevěřím. Je to můj soukromý názor, který nemám ničím podložený, ale nevěřím tomu.

LN Jak si myslíte, že se jméno Milana Kundery mohlo dostat do toho nedávno zveřejněného záznamu, který navíc působí zcela věrohodně?

Milan Kundera se brání. Spisovatel popírá, že by v 50. letech udal odbojáře Miroslava Dvořáčka tehdejší bezpečnosti. Navíc dodává, že neměl možnost se před uveřejněním kauzy k případu vyjádřit. O tom já nemám ponětí. To si opravdu nedokážu představit.

LN Udržoval jste před dnešním telefonátem nějaké kontakty s Kunderou?

Ne, vůbec ne. Kunderu jsem skoro šedesát let neviděl.

LN Co vám Milan Kundera říkal?

Říkal mi, že byl úplně vyřízený, že vůbec o ničem neví. Byl to ale náš soukromý hovor a já o něm nebudu dál povídat.

LN Myslíte, že se Dlask mohl s přiznáním, že Dvořáčka udal, svěřit kromě vás i někomu dalšímu?

Pochybuji. Z fakultního výboru totiž neznal nikoho jako mne. Myslím, že je to proto velice nepravděpodobné. Někdo jiný než on by si to možná bral za zásluhu, ale Dlask takový typ straníka určitě nebyl. To opravdu nebyl někdo, kdo by se vychloubal, že někoho udal.

Záznam udání Milana Kundery

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...