Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Volby by podle modelu STEM vyhrálo v červnu ANO před Piráty se STAN a koalicí Spolu

Volební prognóza v červnu 2021 foto: STEM

Praha - Sněmovní volby by v červnu vyhrálo vládní hnutí ANO s 26,7 procenta hlasů před Piráty a STAN s 24,1 procenta a koalicí Spolu, tvořenou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Podle volebního modelu agentury STEM by se přes pět procent potřebných pro vstup do Sněmovny dostala také SPD, ČSSD, KSČM a Přísaha. Volební model STEM poskytla ČTK.
  15:12aktualizováno  16:44

Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha se dostala na páté místo s šesti procenty, ukazuje nový průzkum

Podobně jako většina dalších modelů z poslední doby ukazuje, že ANO v pozici lídra vystřídalo koalici Pirátů a Starostů.

„Na prahu období klidu a letních dovolených, ve chvíli ústupu koronavirové pandemie a rozvolňování souvisejících opatření se zastavuje propad hlavní vládní strany a růst podpory novým koalicím není zaručen,“ uvedli autoři průzkumu. Koalice Spolu podle nich zvolna roste a protestní hlasy se koncentrují v podpoře SPD. „Mezi menšími stranami dále roste hnutí Přísaha Roberta Šlachty. ČSSD a KSČM naopak oslabují,“ dodali.

Podpora ANO se na červnových 26,7 procenta zvýšila z 24 procent v dubnovém volebním modelu STEM. Koalice Pirátů a STAN si naproti tomu z dubnových 27,9 procenta pohoršila téměř o čtyři procentní body. Koalice Spolu se posunula z dubnových 16,6 procenta na 17,4 procenta v červnu.

SPD se podpora proti dubnu snížila téměř o dva procentní body na 10,9 procenta. Sociálním demokratům i komunistům červnový model přisoudil 5,5 procenta, v dubnu měla ČSSD sedm procent a KSČM 5,2 procenta. Přísaha si podle STEM polepšila víc než dvojnásobně z dubnových 2,4 procenta na 5,1 procenta v červnu.

Volby by podle nového průzkumu vyhrálo ANO, Piráti a Starostové jsou ale těsně v závěsu

STEM vzhledem k tomu, že řada lidí na spontánní otázku nejmenuje jako svého favorita některou z koalic, ale jejich členské strany, zveřejňuje také volební model pro strany samostatně. ANO by podle něj mělo 27 procent hlasů, Piráti 15,5 procenta, SPD by dostala 11,1 procenta a ODS by brala 10,9 procenta. Starostové by získali 8,7 procenta, komunisté 5,6 procenta a sociální demokraté 5,4 procenta. Podpora pro Přísahu by byla ve stranickém modelu pětiprocentní, pro lidovce 3,2 procenta a pro TOP 09 tříprocentní.

Voleb do sněmovny se podle zjištění STEM chce zúčastnit 64,5 procenta Čechů, téměř pětina nikoliv a 16,5 procenta dotázaných uvedlo, že se ještě nerozhodli. Průzkum agentura provedla mezi 21. a 29. červnem u víc než tisícovky lidí starších 18 let. Statistická chyba činí kolem plus minus jednoho procentního bodu u nejmenších stran, u větších stran je kolem plus minus tří procentních bodů.

Stejné pořadí hnutí ANO a dvou koalic v popředí ukázaly v poslední době také volební modely agentury Median a Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Volební model agentury Ipsos umístil za ANO na druhé místo koalici Spolu a na třetí Piráty se STAN. 

Agentura Kantar CZ zařadila do čela Piráty se STAN následované koalicí Spolu a hnutím ANO. CVVM upozornilo, že rozdíl mezi ANO a koalicí Pirátů se STAN není statisticky významný. Podle agentury Ipsos by vzhledem ke statistické chybě vítězem voleb mohlo být kterékoli z těchto tří uskupení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!