130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nebylo co sčítat. K urně v ostravském okrsku nepřišel žádný volič

Volby 2022
  •   17:24aktualizováno  18:48
Výsledek komunálních i senátních voleb ze svého okrsku znali hned po uzavření volební místnosti. Volební účast tam totiž byla nulová, pětice členů volební komise jednoho z okrsků ve Slezské Ostravě tak neměla co sčítat. Nezájem o volby je v této lokalitě dlouhodobý.

Četli, vyprávěli si historky, luštili křížovky. Pětice volebních komisařů ve volebním okrsku s číslem 19003 v ostravské části Hrušov se v pátek odpoledne i v sobotu musela zabavit sama. Nepřišel žádný volič.

„Nezájem o volby je v tomto okrsku dlouhodobou záležitostí, účast tam bývá nulová nebo velmi nízká. Jedná se o volební místnost v budově MŠ Keramická, kde na voliče čekalo pět komisařů. Marně, z 91 voličů v seznamu nepřišel ani jediný,“ uvedla mluvčí ostravského obvodu Slezská Ostrava Jana Pondělíčková.

Výsledky pro vaši obec

Lidé tak neměli zájem si zvolit senátora a nepřilákaly je ani volby do zastupitelstva. Hrušovský okrsek tak byl jeden z prvních „sečtených“ v kraji i v republice, avšak s nulovými výsledky.

Loni tam volby do Poslanecké sněmovny do volební místnosti přilákaly 5 z celkových 94 voličů. V předloňských volbách do krajského zastupitelstva si v okrsku cestu k volební urně našli 4 ze 115 voličů. Nulová tam stejně jako letos byla účast v prvním kole prezidentských voleb v roce 2018. Ve druhém kole výběru prezidenta tam pak hlasovalo 9 ze 115 voličů, jeden hlas byl neplatný.

Hrušovské rodáky volební výsledek nepřekvapuje. Z bývalé samostatné obce, která se teprve před necelými sto lety stala součástí Ostravy a kterou ve druhé polovině minulého století zničilo poddolování a nakonec záplavy, se totiž postupně všichni původní obyvatelé vystěhovali.

„Každý měsíc se schází asi 30 skalních členů spolku Rodáci a přátelé Hrušova a jednou za tři roky pořádáme velké setkání, ale všichni se sjíždíme odjinud a potkáváme se v sousedním Muglinově,“ říká člen výboru spolku, 75letý Pavel Pasek.

„V Hrušově, který kdysi býval výstavní obcí, nechybělo kino, divadlo či koupaliště, zbyl z původní zástavby jen kostel, který se podařilo zachránit. V šedesátých letech minulého století se totiž poddolovaný Hrušov začal propadat, domy praskaly a lidé se stěhovali jinam. Zkázu dokončily záplavy v roce 1997, které obec spláchly,“ líčí Pasek a připomíná, že z Hrušova pochází řada známých osobností jako zpěvačka Marie Rottrová, herci Vlastimil Brodský a Karel Fiala alias Limonádový Joe, akademický malíř Milan Zezula či rodiče známého plastického chirurga Bohdana Pomahače.

„Teď už tam ale podle mě nikdo nebydlí. Vzniká tam průmyslová zóna,“ dodává hrušovský rodák.

Ve zmíněné ostravské čtvrti má přesto stále trvalé bydliště 91 voličů. „Záhadu“ objasnil Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy, jejíž je Hrušov součástí.

„V místě už skutečně nikdo nežije. Posledních šest nebo sedm zchátralých domů nedávno vykoupil soukromník, který obyvatele vystěhoval. V současnosti finišuje rekonstrukce domů. Nové byty chce vlastník patrně nabídnout i zaměstnancům sousední průmyslové zóny, která už zčásti funguje a bude se ještě rozšiřovat. Řada lidí má ale v tamních domech stále trvalé bydliště a majitel čeká, až se z nich bývalí nájemníci sami odhlásí, aby za to nemusel platit,“ míní starosta Vereš.

Podotkl, že radnice městského obvodu bude chtít do příštích voleb hrušovský volební okrsek zrušit. „I kdyby se tam nastěhovali noví nájemníci, bude jich málo. Okrsek by měl být zhruba pro tisíc lidí. Chtěli jsme ho zrušit už teď, ale ukázalo se to není tak jednoduché. Okrsky jsou totiž číslované a čísla jdou po sobě, to znamená, že po zrušení jednoho se budou muset přečíslovat i další,“ vysvětluje zádrhel Vereš.

Autoři: žah, Ivana Lesková