10. října 2014 18:35, aktualizováno  19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volby v obrazech: údiv malého Bělobrádka i úsměv mlčenlivé Babišové

Malý Josef, syn vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, sleduje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý Josef, syn vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, sleduje... | foto: ČTK

PRAHA Ve 14:00 hodin se v Česku otevřely volební místnosti. Voliči rozhodují o novém složení místních samospráv a také třetiny Senátu. Kteří politici už odvolili? A jaká slova po vhození svého hlasu do volební urny pronesli? Podívejte se.

Komunální a senátní volby se podle prezidenta Miloše Zemana ve velké politice příliš neodrazí, posílí ale, nebo naopak zeslabí sebevědomí některých stran. Prezident to řekl novinářům, poté co na pražských Lužinách spolu s první dámou odevzdal svůj hlas v podzimním klání.

„Myslím si, že příliš ne, i když to samozřejmě posílí sebevědomí některých stran a hnutí, a u jiných to naopak zeslabí, ale tady nejsme ve Francii, kde prezident po komunálních volbách vyměnil vládu,“ poznamenal Zeman k dopadům voleb na „velkou politiku“.

Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana odevzdali 10. října v Praze své...

Hlava státu také vyjádřila přesvědčení, že když voliči věnují alespoň půl hodiny tomu, aby si přečetli jména konkrétních kandidátů, tak budou vědět, kdo z nich pro svoji obec už něco udělal a kdo jenom slibuje. Účast v komunálních volbách považuje za důležitou proto, že mají bezprostřední vztah k občanům.

Účast v hlasování, v němž se podle něj mohou rehabilitovat strany, které příliš neuspěly v parlamentních volbách, odhadl na 50 procent. U prvního kola senátních voleb si tipnul účast asi 20 procent oprávněných voličů, v druhém pak podle něj bude podstatně nižší.

Schwarzenberg: Nová hnutí mohou ve volbách rozdrobit hlasy

Na výsledek voleb mohou mít podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga značný vliv nová hnutí a strany, které nedávno vznikly. I když nebudou mít dostatečnou podporu, mohou hlasy voličů rozdrobit. Schwarzenberg v pátek odpoledne odevzdal svůj hlas v obecních i senátních volbách v domovské Sýkořici. Pro TOP 09 bude podle jejího předsedy důležité především udržet si vliv v obcích.

Podle Schwarzenberga jsou nynější volby výjimečné velkým množstvím kandidátů a kandidátek po celé republice. „Když by každý z těch skupin měl dvě tři procenta, tak může celý výsledek změnit. Nikdo neví, jaký ten výsledek bude,“ řekl Schwarzenberg. Přesto si myslí, že jeho strana v těchto volbách příliš tratit nebude.

Karel Schwarzenberg odvolil v Sýkořicích.

Změnu oproti minulých komunálním a senátním volbám vidí také v účasti vládního hnutí ANO Andreje Babiše, které Schwarzenberg označuje za populistické. „Je to strana vůdcovského typu, nikoliv klasická demokratická strana,“ poznamenal. Schwarzenberg je také přesvědčen, že výsledek voleb bude mít vliv na celostátní politiku. Na dotaz, zda by posílení hnutí ANO mohlo způsobit turbulence ve vládě, řekl: „To závisí nejen na něm (Babišovi), nýbrž i na tom, jak se domluví se svými spojenci. Ale že by radši vládl sám, o tom nepochybuji.“ TOP 09 chce především udržet své postavení v obcích, velkou podporu voličů dosud měla především v Praze, kde ovládá radnici. „Senát by byl taky hezký, ale ty obce jsou pro občany důležitější,“ dodal Schwarzenberg.

Rekordní počet volebních kandidátů? Dobrá věc, míní Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje rekordní počet kandidátů v letošních volbách za dobrou věc. Novinářům to řekl ve Slavkově u Brna, kde volil. Premiér nabádá občany, aby k volbám přišli. Podle něj mohou rozhodovat o tom, co se bude dít v jejich bezprostřední blízkosti. Sobotka by si přál volební účast přes 50 procent.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka považuje rekordní počet kandidátů v letošních...

„Volby jsou atraktivní,“ řekl Sobotka. „A já doufám, že to přitáhne velké množství občanů. Občané mohou rozhodovat o věcech kolem sebe, ať už jsou to školky, zdravotnictví nebo doprava,“ řekl premiér a předseda České strany sociálně demokratické.

Sobotka vítá, že kandiduje rekordní počet kandidátů. „Je dobře, že je demokracie živá a lidé mají zájem kandidovat. Je už dále na občanech, aby si vybrali kandidáty, kteří reprezentují jejich zájmy,“ dodal.

Předseda vlády by byl rád, kdyby současní primátoři za ČSSD byli znovu zvoleni do čela velkých měst. „Chceme obhájit Brno a Ostravu a také získat co nejlepší pozici v Praze. Také máme velké šance v Olomouci a Plzni,“ řekl Sobotka.

Malý Josef, syn vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, sleduje...
Do volební místnosti na Obecním úřadu v Průhonicích dorazila s Andrejem Babišem...
Jako jeden z prvních voličů byl hned krátce po otevření volebních místnosti...
Někteří šli odvolit hned po otevření volebních místnosti. Na snímku volička i s...

V 27 senátních volebních obvodech by rád uspěl alespoň ve třetině z nich. „Kdybychom získali devět senátorských křesel, odpovídalo by to naší síle na politické scéně,“ doplnil předseda sociálních demokratů.

Babiš chce potvrdit pozici v politice

Předseda ANO Andrej Babiš doufá, že jeho hnutí v současných komunálních a senátních volbách potvrdí svou pozici na české politické scéně. Řekl to poté, co odevzdal svůj hlas v domovských Průhonicích u Prahy. Vládní ANO chce podle svého šéfa uspět jak v obecních volbách, tak v Senátu. Velkou výzvou je podle Babiše především Praha, kde vidí jako hlavního soupeře TOP 09.

„Pro naše hnutí je to vlastně výzva a doufám, že potvrdíme naši pozici, že jsme stabilní součástí české politické scény. Je to další souboj s tradičními politickými stranami,“ uvedl Babiš.

Zaplatit? divil se Babiš u volební komise

Nechtěl říct, co by považoval za úspěch. „Pro nás to je souboj v Praze s topkou, zbytek je souboj s ČSSD. I když ČSSD má v Senátu tradičně silné osobnosti, takže tam to bude těžší, ale v městech si věříme,“ uvedl vicepremiér a ministr financí. Na dotaz, zda věří v obsazení postu primátora v některém z měst, Babiš řekl: „Neznamená, že když někdo vyhraje, že bude mít primátora a že bude mít zásadní vliv.“ Předseda ANO uvedl, že je rád, že už předvolební kampaň skončila. Nynější volby označil za nejnáročnější, protože se kampani nemohl jako před loňskými sněmovními volbami kvůli vládnímu angažmá věnovat na plný úvazek.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...