Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volf nahradil Jiránka v čele Kladna. Stávajícího primátora odvolali zastupitelé bez uvedení důvodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Kladno Milan Volf (Volba pro Kladno) nahradil Dana Jiránka (ODS) v čele Kladna. Jiránka na pondělním jednání odvolali zastupitelé a poté zvolili primátorem Volfa, který už město v minulosti opakovaně vedl. Jako důvod uvedl v prohlášení zastupitel Jiří Chvojka (zvolený za ANO) například to, že nyní už bývalá rada města nepodpořila klíčové projekty pro podporu a rozvoj sportu.

Jednání zastupitelstva pokračovalo mimo jiné odvoláním dalších členů vedení města a volbou nových radních. Kladno do dnešního dne vedla koalice ODS, Kladeňáci a ANO, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu měla 18 mandátů. Nyní jsou ve vedení zástupci Volby pro Kladno, KSČM a dva bývalí členové ANO.

Odvolání Jiránka podpořili Chvojka a Petra Melčová, kteří byli zvolení za ANO a byli v dosavadní koalici. V pondělí je zastupitelé nové koalice zvolili primátorovými náměstky, členy ANO již nejsou. Důvod svého hlasování pro odvolání primátora nechtěla Melčová při jednání komentovat, poté předala písemné vyjádření, ve kterém uvádí, že se nenaplnily její představy o akceschopnosti a soudržnosti týmu ve vedení města. „Z volebního programu se podařilo splnit minimum a nemám pocit, že by se poctivě pracovalo na jeho naplňování,“ uvedla.

Hlasování bylo neočekávané, bod na přichystaném programu nebyl. Jiránek po hlasování opustil na několik desítek minut jednací sál. Po svém návratu řekl, že zastupitelé, jenž dosavadní koalici opustili, dostali lepší posty ve vedení města než dosud, a to mohlo být jejich motivem. Podle něj nebyly spory v koalici natolik zásadní. Jiránek řekl, že se vrátí na své místo zástupce ředitele Svazu měst a obcí. Zastupitelem Kladna zůstává.

„Není to revoluce,“ uvedl po svém zvolení Volf. Podle něj je to uvedení stavu na pravou míru a odraz volebního výsledku. „Iniciativa vzešla z nějaké dohody a z dlouhodobé komunikace,“ řekl k dnešní změně ve vedení Kladna Volf.

Podle Tomáše Kutila zvoleného za Kladeňáky, který byl do pondělního odvolání náměstkem primátora, byly v koalici spory, například kvůli penězům pro sport. Nepovažoval je ale za tak závažné, aby vedly k rozpadu koalice.

„Doufám, že nic z toho, co jsme rozjeli, jako je Poldovka, kasárna, nebo to, že budeme vybírat peníze od developerů, aby se povedlo udělat čistírnu v Dubí a případně mateřské školky a podobně, tak doufám, že v tom město bude pokračovat,“ dodal Jiránek.

Podle Chvojky radnice obcházela koaliční dohodu a chyběla týmová spolupráce. „Vždycky byla nalezena nějaká dohoda,“ řekl Jiránek k jednání dosavadní rady.

Lukáš Krinke zvolený za Kladeňáky na závěr pondělního jednání rezignoval na mandát zastupitele. Reagoval tak na změnu ve vedení města. Podle pořadí náhradníků by jej měl v zastupitelstvu nahradit Petr Melichar.

Komunální volby v Kladně v roce 2018 vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty. Za hnutí Kladeňáci bylo zvoleno pět zastupitelů. Čtvrté ANO mělo v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele získala na pátém místě KSČM. Šestá byla SPD se dvěma mandáty. Koalice, která vznikla po volbách, rozšířila počet členů rady z devíti na 11. Souviselo to mimo jiné i s tím, že koalici tvořilo více stran a hnutí než v minulosti.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...