Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfem Dienstbierovy agentury pro chudé bude Jiránek z ministerstva vnitra

Jiří Dienstbier, nyní už bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier, nyní už bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti. | foto: Petr TopičMAFRA

Novým ředitelem vládní agentury pro sociální začleňování by se měl stát Radek Jiránek, který vede na ministerstvu vnitra odbor prevence kriminality. Zvítězil ve výběrovém řízení. Jiránek by měl nastoupit by měl pátého června. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Kvůli odvolání bývalého šéfa agentury Martina Šimáčka a rozdílným představám o budoucí podobě a fungování instituce s ministrem pracovníci agentury vedou už šest týdnů spor. Čtrnáct lidí ze sedmi desítek už dalo výpověď.

„Očekávám, že nový ředitel přispěje ke stabilizaci. Jedním z jeho úkolů bude ty, kteří odcházejí, nahradit,“ uvedl Dienstbier. Dodal ale, že si dokáže představit, že by nyní někteří pracovníci své výpovědi stáhli.

Sedm kandidátů

O post šéfa agentury se ucházelo sedm kandidátů. Všichni dostali pozvání k pohovoru. Jeden z uchazečů svou přihlášku nakonec stáhl. Komise vybrala dva kandidáty, Jiránek splnil všechna kritéria.

Jiránek se o místo šéfa agentury ucházel už před lety. Tehdy ho ve výběrovém řízení porazil právě Šimáček. Jiránek vystudoval sociální práci na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na ministerstvu vnitra působil 19 let, uvedl. Naposledy vedl oddělení prevence kriminality, nyní je pověřený vedením odboru prevence.

Agentura je odbor úřadu vlády, spadá pod ministra pro lidská práva. Nyní působí ve 36 městech a obcích. V budoucnu by měla pracovat v sedmi desítkách míst. V příštích letech by se na sociální začleňování mohlo využít až deset miliard korun z EU.

 

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...