22. března 2011 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondrovi opět 'zatápí' ProMoPro. Koalice o něm bude jednat

Ministr vnitra Radek John, premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Radek John, premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Poslanci TOP 09 a Starostů a Věcí veřejných chtějí jednání koaličních špiček kvůli novým informacím k případu sporné zakázky při českém předsednictví Evropské unii uzavřené s firmou ProMoPro.

Uvedly to členka klubu TOP 09 Helena Langšádlová a šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. Server Euro.cz zveřejnil údaje, z nichž údajně vyplývá, že tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) o zakázce věděl.

V zápise z interní porady sekce pro předsednictví z listopadu roku 2007 se píše: "Místopředseda vlády pro evropské záležitosti obdrží pro informaci všechny větší smlouvy před podpisem a bude informován o výběru partnerů vzešlých z větších veřejných zakázek předtím, než budou informováni tito partneři." 

Kauza kolem Vondry: o co běží?

V kauze českého předsednictví jde o zakázku na audiovizuální a další služby, která byla bez výběrového řízení uzavřena s firmou ProMoPro. Kalousek už dříve uvedl, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě. Některé částky skončily na pochybných kontech v zahraničí. Přípravu předsednictví měl na starosti tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).

Alexandr Vondra

Podle serveru tak Vondra musel na základě tohoto mechanismu disponovat veškerými informacemi o výběrových řízeních týkajících se předsednictví a mohl si z titulu svého postavení vyžádat i podrobné doplňující informace. Mechanismus navíc podle Eura jednoznačně dokládá i další dokument, takzvaný referátník z roku 2008.

Tyto dokumenty podle serveru dokazují, že pokud Vondra o pochybných finančních transakcích nevěděl, minimálně je odpovědný za zanedbání patřičné kontroly příprav.

Vondra si ale stojí za svým - o pochybných zakázkách nerozhodoval. Dokumenty podle něj nepřinášejí nic nového. "Já jsem skutečně smlouvy ani nevyjednával, ani nepodepisoval. Na žádné nenajdete můj podpis a s většinou z nich jsem nebyl ani seznámen. Probíhalo standardní kolečko lidí zodpovědných za vyjednání a za schválení. Nevím, co tento dokument vyvrací nebo nevyvrací. To by musel někdo doložit, ne zápisem z nějaké porady, ale tím, jestli jsem něco podepsal, nebo nepodepsal," cituje Vondru Euro.cz.

Poslední zprávy k tématu:

Jednání na K 9, nebo ve sněmovně
TOP 09 a VV chtějí nové informace prodiskutovat ve středu na jednání količních špiček K 9. Pokud ODS nebude souhlasit, poslanci TOP 09 by podle Langšádlové měli problém hlasovat ve čtvrtek proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD.

Na té by měli Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím". Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu.

"Žádáme, aby se - pokud možno - změnila agenda středečního zasedání K9," řekla Kočí. Koaliční špičky mají debatovat o reformě zdravotnictví.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.