Pondělí 10. června 2024, svátek má Gita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

18:10
Československý velvyslanec v Maďarsku předává do Prahy zprávu od zpravodaje ČTK.
17:00
Zpravodaji ČTK v Budapešti někdo anonymně volá. Od volajícího se redaktor dozvídá, že o půlnoci začne vojenské obsazování Československa.
16:00
Do pohybu se dávají maďarské vojenské jednotky. Přesouvají se do oblasti vesnice Nagyorszi, která se nachází asi 7 kilometrů jižně od slovenských hranic.
14:02

Takzvaný zvací dopis je nedatovaný dopis ze srpna 1968. Autoři dopisu, Alois Indra, Drahomír Kolder, Vasil Biľak, Oldřich Švestka a Antonín Kapek, ho poslali prvnímu tajemníkovi KSSS Leonidu Brežněvovi. Žádali v něm o pomoc proti údajné kontrarevoluci v Československu. Dopis se stal záminkou pro celou invazi. Podle některých pramenů je pravděpodobné, že dopisu vznikly hned dvě verze. První, kterou obdržel Brežněv hned v srpnu 1968 a druhá pocházející ze září. Zapečetěná obálka ze září byla objevena v roce 1992 ve Státním archivu Ruské federace. Text dopisu byl pozměněn Brežněvovou rukou, pravděpodobně v dopise došlo k doplnění dalších zemí Varšavské smlouvy a přidání podpisů československých komunistů. Všechny podpisy na dopise jsou pravé, jak bylo později prokázáno kriminalistickými metodami. Podepsaní nikdy nebyli souzeni, ačkoliv se pravděpodobně i podle tehdejších zákonů jednalo o velezradu.

  • Popsané vlaky v Prostějově.

    Popsané vlaky v Prostějově. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

14:01

Dubček zahajuje jednání politbyra KSČ. Během něho chtějí ministr dopravy Alois Indra a protireformní politik Drahomír Kolder projednat materiál, na kterém od 13. 8. pracují. Celé to začalo Zprávou o současné politické situaci v ČSSR, ve které chtěli Indra a Kolder kritizovat Dubčeka. Její projednávání je ale 13. 8. odmítnuto s tím, že mají připravit do příštího zasedání konkrétní návrhy. I dnešní projednávání nové zprávy je ostatními členy blokováno. Na poprvé pro projednávání hlasuje jen 6 z 11 členů předsednictva. Oba politici později neblaze prosluli jako jedni ze skupiny autorů tzv. Zvacího dopisu, jenž předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy.

  • Předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský a předseda České národní rady...

    Předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský a předseda České národní rady Čestmír Císař. / Autor: Národní archiv/Okka Offerhaus

14:00
Plukovník Viliam Šalgovič pořádá během dne řadu porad. Snaží se mobilizovat desítky příslušníků StB, mnozí od Šalgoviče ale obdrží tzv. legendu, tedy dezinformaci o pravé příčině věci. Ta tvrdí, že se vše děje se souhlasem prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandera Dubčeka. Podplukovník StB Josef Ripl ve dvě hodiny nařídí pohotovost 25 příslušníkům oddělení pohraniční kontroly na letišti v Ruzyni. Ti by na Riplův pokyn měli v noci na ruzyňském letišti kontrolovat pasy cizincům.
12:05
Velitel části Maďarské lidové armády, která se na obsazení Československa bude podílet, vydal jednotkám rozkaz k boji. Do osmi hodin večer budou vojáci vybaveni ostrým střelivem.
12:00
Bývalý náměstek československého ministerstva vnitra Jaroslav Klíma se schází s generálem Michailem Kotovem, který je hlavním sovětským poradcem na ministerstvu vnitra. Informuje ho o svém setkání s ministrem vnitra Štrougalem.
11:55

Tajemník ÚV KSČ Čestmír Císař dává za úkol 1. náměstkovi ústředního ředitele Československého rozhlasu Rostislavu Běhalovi připravit přímý rozhlasový přenos Dubčekova vystoupení z veřejného mítinku na Staroměstském náměstí. V odpoledních hodinách se totiž schází politbyro KSČ. Rozhlas proto vyhlašuje pohotovost pro své pracovníky. Důvodem pohotovosti je možnost, že by protireformní část politbyra mohla vyvolat hlasování o odvolání proreformního vedení. Přípravy na přenos Dubčekova vystoupení jsou navečer odvolány.

  • Alexandr Dubček na novinovém snímku z roku 1968.

    Alexandr Dubček na novinovém snímku z roku 1968. / Autor: Národní archiv/Okka Offerhaus

10:03
Dopoledne odlétá část československých důstojníků Západního vojenského okruhu (ZVO) k Mělníku. Tam se má konat vojenské cvičení, v rámci kterého budou vojáci nacvičovat násilný přechod vodního toku. Právě na tomto cvičení byl přítomen velitel ZVO generál Stanislav Procházka.
10:00
Některé maďarské jednotky se dozvídají, že poskytnou "internacionální pomoc" Československu. Rozkaz je však přečten pouze vybraným jednotkám, ne všem.
08:02
Bývalý náměstek československého ministerstva vnitra Jaroslav Klíma jde za ministrem vnitra Lubomírem Štrougalem. Za úkol má zjistit, jak se Štrougal v důležitém okamžiku zachová. Později dostává od plukovníka Šalgoviče za úkol večer ovládnout budovu ministerstva vnitra na Letné.
08:01
V budově StB v Sadové ulici zasedají k poradě konzervativní prosovětský plukovník Viliam Šalgovič, plukovník Dudáš a podplukovník StB Josef Ripl. S nimi jsou na místě sovětští poradci z KGB v čele s generálem Michailem Kotovem. Upřesňují si poslední detaily chystané operace.
08:00
U budovy Generálního štábu Československé lidové armády v Dejvicích zastavuje šest vozů. Vystupuje z nich skupina sovětských důstojníků, kteří mizí v budově. Až do večera není o jejich pohybu žádná další zpráva.
20.8.1968
09:43
Porada končí. Je rozhodnuto o podobě vojenského obsazení Československa. Stanoven je i čas Č, ve kterém mají vojska Varšavské smlouvy podle plánu překročit hranice ČSSR. Signálem pro vstup má být kód VLTAVA - 666. Oním stanoveným časem je 20. 8. 1968 ve 23:00, 1:00 moskevského času. Více o pozadí celé schůzky se můžete dozvědět zde.
09:01

Operace se tak měli kromě sovětských vojáků zúčastnit vojáci Německé demokratické republiky, Polské lidové republiky, Bulharské lidové republiky a Maďarské lidové republiky. Mimo společně s Rumunskem zůstala ještě Albánská lidová republika, která byla od roku 1962 pouze pasivním členem a neúčastnila se činnosti zemí Varšavské smlouvy. Albánie dokonce 13. září na protest proti vstupu vojska pěti zemí paktu z Varšavské smlouvy vystoupila.

  • Vojáci v centru Prahy.

    Vojáci v centru Prahy. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

09:00
Poslední na poradu přichází ministr Grečko, který dorazí až po deváté hodině. Informuje přítomné, že sovětské politbyro schválilo "vyvedení" vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR bez ohledu na to, jestli to povede ke třetí světové válce, nebo ne. Zástupci Rumunska, které je také součástí Varšavské smlouvy, s plánem nesouhlasí. Další zúčastnění členové Varšavské smlouvy plán přijímají. Rumunsko se neúčastní zejména kvůli svému vůdci, kterým je Nicolae Ceaușescu. Ten v 60. letech pozastaví aktivní účast Rumunska ve Varšavské smlouvě. Později dokonce invazi do Československa kritizuje.
08:00
Oficiálně začíná porada sovětského ministra obrany Andreje Grečka se 17 nejvyššími funkcionáři Sovětské armády. Všichni přítomní se radí o konkrétní podobě vstupu vojsk na území Československa, avšak účastníci porady si nesmějí dělat poznámky.
18.8.1968