Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
11. února 2016 14:20, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrah knihovnice půjde do zabezpečovací detence. Hlasy v hlavě ho k činu donutily

Krajský soud v Plzni rozhodl 11. února, že psychicky nemocný třicetiletý muž... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Plzni rozhodl 11. února, že psychicky nemocný třicetiletý muž... | foto: ČTK

Třicetiletý muž který podle policie loni v květnu ubodal v Horní Bříze na Plzeňsku osmadvacetiletou knihovnici, půjde vzhledem ke své psychické nemoci do zabezpečovací detence. Rozhodl o tom ve čtvrtek plzeňský krajský soud. Trestní stíhání muže zastavil státní zástupce loni v prosinci, navrhl ale právě umístění do detence. Zatím je muž na uzavřeném oddělení v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Podle znalců trpí paranoidní schizofrenií.

Soudní znalci, kteří mužův stav posuzovali, dospěli k závěru, že je psychicky nemocný. Trpí paranoidní schizofrenií, a to velmi atypickou formou, která se projeví jen v určitý okamžik a pak její projevy ustupují. Podle nich byl vzhledem ke své nemoci v době činu duševně nepříčetný, nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání. Usnesení soudu není pravomocné, mužova obhájkyně proti němu podala stížnost. Případem se proto bude zabývat Vrchní soud.

„Máme za to, ze jsou u něho splněny všechny podmínky pro uložení zabezpečovací detence, která trvá po dobu, po kterou to vyžaduje její účel,“ řekl soudce Martin Kantor. Mužův stav se podle něj bude každý rok posuzovat a pokud by se změnil, lze detenci vyměnit za ústavní nebo ambulantní léčbu, doplnil.

Podle senátu není na základě výpovědí svědků a důkazů pochyb o tom, že se muž vraždy dopustil. V přípravném řízení na policii řekl, že knihovnici zabil hlas v jeho hlavě. „Zaujal stanovisko, že skutku se dopustila osoba jménem Lucie usídlená v jeho mozku a v jeho hlavě,“ uvedl soudce.

U soudu ve čtvrtek muž ke skutku nevypovídal, bránil se ale závěru znalců, že trpí paranoidní schizofrenií. Lékaři, kteří o něj pečují v Dobřanech, podle něj s tímto závěrem nesouhlasí. Upozornil na to, že znalci ho viděli jen čtyři hodiny ve vazební věznici, zatímco lékaři v Dobřanech jsou s ním od loňského prosince v denním kontaktu. Soud se ale přiklonil k závěru znalců. Nevyhověl ani návrhu obhajoby, která požadovala revizní posudek.

Pachatel trpěl bludy

Psychicky nemocný muž usmrtil knihovnici loni 25. května. Z místa po činu utekl, ale policie s psovodem ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně. Žena, kterou bodl do zad dlouhým kuchyňským nožem, zraněním na místě podlehla. Muž se zamkl se ženou uvnitř knihovny, donutil ji k telefonátu do televize Nova a požadoval, aby na místo přijel televizní štáb. Potom knihovnici ubodal. Lidé, kteří za dveřmi slyšeli ženin křik, se pokoušeli vyrazit dveře dokonce i hasicím přístrojem, pak je ale otevřel vrah sám a z místa v klidu odešel.

Pachatel, který jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy, už byl na psychiatrii vícekrát, nedobrovolně naposledy loni v lednu v Dobřanech, když vyhrožoval své lékařce. Léčebna ho po několika týdnech propustila. U soudu dnes zaznělo, že muž byl několik dní před tragickou událostí na psychiatrické klinice v Plzni, tam mu ale lékař řekl, že ho do nemocnice nepošle.

Dva dny po činu odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dlouholetého ředitele dobřanské nemocnice Vladislava Žižku, i když se za něj postavila většina z 1100 zaměstnanců. Podpořili ho i další psychiatři a léčebny. Na Žižkovo místo byla dočasně jmenována jedna z lékařek, nyní pokračuje výběrové řízení na nového ředitele.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...