Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrozí povolební pat? Od ANO s Babišem v čele dávají všichni ruce pryč

Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Po volebním patu z roku 2006 se v letošních volbách narodil další výsledek, jenž zadělává na mimořádně složitá jednání o vzniku nového kabinetu. Pokud by lídři stran seřazených za vítězným ANO setrvali na svých pozicích oznámených krátce po výsledcích hlasování, Babiš zůstane bez koaličního partnera. Podle rozdaných povolebních karet si však lze jen velmi těžko představit vládu, v níž by mohlo chybět právě Babišovo hnutí.

Nejvýraznější povolební vzkaz poražených stran je jasný: do vlády s ANO nepůjdeme. Taková slova zněla napříč partajemi a hnutími od lídra ODS Petra Fialy po SPD Tomia Okamury. Nikdo z nich si neumí představit, že by usedl ve vládě řízené trestně stíhaným člověkem.

Mají tím na mysli kauzu údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo, v níž jako hlavní aktér figuruje jednička ANO Andrej Babiš. Že vlivem obhájení poslaneckého mandátu opět získal imunitu, nehraje příliš roli. Jeho stíhání se tím jen přerušuje, nikoliv zastavuje.

„Chci prohlásit, že ODS nebude vyjednávat s ANO o sestavení vlády. Tak, jak jsme to řekli již před těmito volbami. Budeme bránit to, na co nám voliči dali mandát, a bojovat za to. A budeme pokračovat v dalším posilování poctivé pravicové politiky,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala. Obdobně mluvili na adresu vítěze voleb Piráti, lidovci či Tomio Okamura, který se přitom vůči stávajícímu politickému systému vymezuje stejně tvrdě jako Babiš.

Lídr ANO naopak nasadil smířlivý tón. Upozornil, že lídrům všech stran proniknuvších do dolní komory parlamentu poslal blahopřejnou smsku. Současně je pozval, aby společně usedli k jednacímu stolu. V první řadě bude podle něj důležité domluvit se na obsazení vedení Poslanecké sněmovny a jejích výborů. „V rámci těchto jednání počítám, že budeme mluvit o sestavení vlády,“ sdělil.

Jedna z variant povolebního uspořádání.

Jedna z variant povolebního uspořádání.

Současně odmítl prozradit, jaké resorty by rád získal pro ANO a bližší představy o podobě nového kabinetu. Pro iDNES.cz jen opatrně naznačil sympatie vůči ODS, Pirátům a Starostům. „My si neklademe podmínky,“ poznamenal. Obecně pak nastínil, že by stál o vládu, která by pracovala jako tým. Ujistil také o svém respektu k ukotvení České republiky v Evropské unii a NATO. 

Vláda bez Babiše nebo kabinet ANO s tichou podporou

Čistě matematicky se nabízí více variant, jak by mohl nový kabinet vypadat. ANO by mohlo vytvořit dvoukoalici s ODS, paleta pro trojkoalici je pak podstatně širší. O většinu by se opírala stávající vládní sestava ANO, ČSSD a lidovci, nová trojkoalice by mohla vzniknout i na půdorysu ANO, Piráti a TOP 09. Jenže v takovém případě by ostatní lídři museli popřít svá aktuální prohlášení o vyloučené spolupráci s Babišem. Vzhledem k síle jejich závazku deklarovaného na kamery se to však v tuto chvíli jeví jako minimálně pravděpodobné.

21.října 2017 v 19:17, příspěvek archivován: 21.října 2017 v 22:37

Ještě nikdy neměl vítěz takový náskok. A ještě nikdy neměl takový problém domluvit se na sněmovně, natož vládě. Ještě bude hodně veselo

V danou chvíli tak vyvstávají dvě možnosti, jakou tvář by nová vláda mohla mít. ANO by muselo obětovat svého předsedu, který by tak zůstal mimo kabinet. Tento scénář Babiš přitom výslovně nevyloučil. Pouze uvedl, že k takovému postupu nevidí důvod. „Určitě nebudeme vyjednávat přes média,“ sdělil k tomu. Této konstrukci by však napovídaly spekulace, které se objevily krátce před volbami. Že by kabinet v čele s ANO vedla stávající ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Předseda Občanské demokratické strany (ODS) Petr Fiala hovoří s novináři ve...
Pirátská strana - Ivan Bartoš.

Druhou možnost načrtl politolog a sociolog Daniel Kunštát. „Může to být menšinová vláda ANO s tichou podporou třeba i jednoho partnera, který z nějakých strategických důvodů nebude chtít do vlády,“ uvedl. K tiché podpoře by se samozřejmě mohlo přidat i více stran. Tím by se formálně nezpronevěřily závazku, že s Babišem do vlády nepůjdou, přičemž i přesto by vznik nového kabinetu umožnily. 

Pochopitelně čím větší odstup od aktuálních volebních výsledků voleb partaje získají, tím více se může změnit jejich vyjednávací pozice. Tímto směrem se bude snažit politickou scénu postrčit prezident Miloš Zeman, který je připravený stanovit datum prvního jednání Poslanecké sněmovny v maximální možné lhůtě 30 dní. V tomto časovém horizontu se otvírá velký prostor, v němž mohou klíčoví političtí aktéři najít schůdné řešení. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...