130 let
Grebeníček označil zákon o protikomunistickém odboji za adoraci

Grebeníček označil zákon o protikomunistickém odboji za adoraci | foto: František Vlček, Lidové noviny

Čistý Únor 1948 i Husák ochránce, připomeňte si Grebeníčkovy výroky

Česko
  •   14:30
PRAHA - Dnešní výrok Miroslava Grebeníčka o zpochybnění souvislosti mezi činem Jana Palacha a komunistickou totalitou není zdaleka jediný, který vzbudil podiv či přímo šokoval. Připomeňte si další kontroverzní vyjádření zákonodárce za KSČM.

K výrokům o Palachovi:

"Lidé se v naší zemi od zavedených církví skutečně odvracejí, což je nepochybně i výsledek toho, že si s nimi spojují jen majetkuchtivost, nikoli touhu po duchovních hodnotách a odříkání se blahobytu." (během schvalování zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi 6. června 2012)

Více o výroku čtěte zde:

"Tančit na hrobech obětí nacistické okupace a války, kádrovat odbojáře a domáhat se rehabilitace a odškodnění pro nacisty, zrádce republiky a pronacistické kolaboranty není dnes neobvyklé. V dnešních prodejných elitách se to nosí." (Haló noviny 9. února 2011)

"Nejdříve došlo k vraždám příslušníků Sboru národní bezpečnosti, ke špionáži a politickému teroru vůči levicově orientovaným občanům. A teprve potom byly vynášeny tvrdé rozsudky... To, co bylo předmětem trestního stíhání v padesátých letech minulého století, bylo a je trestné ve všech státech a za všech režimů." (citát z knihy M. Grebeníčka Hradba vzdoru, Lidové noviny 16. září 2009)

"Je skutečně možné oceňovat a označovat za hodné následování sabotáže a teroristické útoky jednotlivců a skupin proti občanům, řadovým policistům nebo komunálním zastupitelům?" (v souvislosti s debatou o činech bratrů Josefa a Ctirada Mašínů 5. června 2008)

"Podle pánů senátorů veškeré lidské snažení spojené s obdobím let 1945 až 1990, s lidskými touhami po sociálně spravedlivé společnosti, bylo zločinem. Všichni občané až na nečetné výjimky, typu bratrů Mašínů, byli zločinci. ... Tvrdit, že dějiny let 1945 až 1990 byly jenom o těchto jevech, mohou jen lidé kulturně negramotní nebo lidé nepoctiví, lidé, kterým nenávist a zášť zaslepuje zrak a nedovoluje říkat celou pravdu o dějinách československé státnosti" (během parlamentní rozpravy o zřízení Ústavu paměti národa; iDnes 7.11.2006)

"Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." (na adresu aktivisty Jana Šinágla, který hlasitě komentoval Grebeníčkův projev na prvomájové demonstraci komunistů na pražské Letné 1. května 2005)

Grebeníček a "primitiv"

"Těm, kteří KSČ dali v únoru 1948 svoji důvěru, šlo především o upřímnou snahu vybudovat u nás sociálně spravedlivější a svobodnější společnost. Únor 1948 nebyl žádným komunistickým podvodem spáchaným na lidových masách." (Lidové noviny 25. února 2005)

"Často se zamýšlím nad tím, co vlastně zůstalo z ideálů, které se vznášely nad listopadem 1989. Nevzpomínám si, že by se tehdy mluvilo o dravém kapitalismu, o nadbíhání sudetským Němcům, o rozdávání národního bohatství zahraničnímu kapitálu, církevním prelátům a šlechtě. ... Pravda a láska skončily kádrováním a kriminalizováním živých i mrtvých. Proud lží a nenávisti nevyschl dodnes. Právě v této souvislosti chci zdůraznit, že lidé před listopadem 1989 nejen ´strádali, mlčeli, předstírali souhlas´, jak uvádějí naši političtí odpůrci, ale také docela obyčejně žili, pracovali, radovali se, vychovávali své děti, uskutečňovali své sny a ideály." (projev v Poslanecké sněmovně k 15. výročí 17. listopadu; 17. listopadu 2004)

"Husák jako prezident zabránil nebezpečným tendencím a politickým procesům." (Mladá fronta Dnes 31. ledna 2003)

"Jde o velkou hru. Rozehráli to sudeťáci, rozehráli to církevní preláti, rozehráli to pohrobci fašizující šlechty... republiku jim nedáme. Nikdy! Republiku neprodáme." (předvolební mítink KSČM na Václavském náměstí; Právo 14. června 2002)

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás