Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výhoda pro „zapomnětlivé“

PRAHA Jízdenku mají mít lidé v mobilu, než nastoupí do tramvaje. Mohou ji ale odeslat i později, aniž by riskovali pokutu.

Nový systém prodeje jízdného vyvolává mezi lidmi celou řadu otázek. Vůbec nejfrekventovanější jsou ty, které se týkají případné revize.

Lidé se ptají především na to, jestli bude jejich jízdenka platná, když odešlou zprávu přímo před revizorem. V jejich telefonu, který bude revizor kontrolovat, totiž v ten moment ještě požadovaná textovka nebude. Dopravní podnik ji totiž zasílá až se zpožděním zhruba dvou minut.

Co pak? Podle oficiálních přepravních podmínek by k tomu vůbec nemělo dojít. „Cestující je povinen nastoupit do dopravního prostředku už s přijatou SMS jízdenkou. Tedy s platným jízdním dokladem,“ říká Ondřej Pečený z tiskového odboru podniku. „Když pošle člověk zprávu přímo před revizorem, záleží jen na benevolenci kontrolora,“ dodává. Pro firmu je důležité, že si lidé jízdenku nakonec stejně koupí. „My to neděláme jako službu pro černé pasažéry. Pro nás je důležitější, že si to dvacet lidí koupí, než to, že revizorovi uteče jeden, který se to snaží obejít,“ vysvětlil postoje marketingový ředitel Jan Svoboda.

Existuje ale ještě jedno řešení. Neoficiální a zcela čisté. Pokud se tedy pasažérovi stane, že pošle SMS až v momentě, kdy spatří revizora, stačí jednoduše vypnout mobil.

Revizor pak postupuje úplně stejně, jako u lidí, kterým se třeba vybila baterka. Zeptá se cestujícího na číslo telefonu. Hned na místě se za pomoci přenosného počítače dostane do elektronické databáze. Tam zjistí, že zmíněný člověk je opravdu majitelem platné jízdenky. Do databáze platných jízdních dokladů se totiž lidé zapíší ihned poté, co dopravnímu podniku odešlou žádost o jízdenku.

Nový systém SMS prodeje jízdenek se v hlavním městě velice rychle rozjel. Ačkoli unikátní prodej jízdného funguje teprve od čtvrtka, SMS jízdenku už na svůj mobil přijaly stovky Pražanů. Mnozí ale jen tak na zkoušku v kanceláři, aniž by někam jeli. Dopravní podnik tak těmto prvním optimistickým výsledkům nepřikládá velkou váhu. „Nyní si to hodně lidí jen potřebovalo vyzkoušet. Sedne si to po nějakém týdnu. První oficiální statistiky budou nejdříve za čtrnáct dní,“ říká Ondřej Pečený.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.