Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrovská tragédie, říká o smrti horníků polský premiér. Česko je podle Babiše připraveno pomoci

Česko

  9:56aktualizováno  11:02
Karviná/Praha - Při čtvrtečním výbuchu metanu v dole ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků, z toho 12 Poláků a jeden Čech. V reakci na tragickou událost se na místo v pátek ráno vydal polský premiér Mateusz Morawiecki. Uvedl, že neštěstí je obrovskou tragédií a že zásah v dole komplikuje teplo v podzemí. Jeho český protějšek Andrej Babiš dorazí po skončení jednání Bezpečnostní rady státu, chce zjistit, jakou pomoc může vláda poskytnout.

Polský premiér Mateusz Morawiecki (uprostřed) navštívil 21. prosince 2018 důl ČSM na Karvinsku, kde předešlého dne při výbuchu metanu zahynulo třináct horníků, z toho dvanáct Poláků. foto: ČTK

„Výbuch v dole ČSM je obrovská tragédie. Rád bych vyjádřil svou nejhlubší soustrast pozůstalým. Jsem ve spojení se záchranáři, dělají maximum. Jsme připraveni okamžitě pomoci, pomoc nabídl i polský premiér. V tuto chvíli nezbývá, než věřit a modlit se, aby nebylo obětí víc,“ napsal na Twitteru Babiš ještě ve čtvrtek večer a dodal, že je ve spojení se záchranáři, kteří podle premiérových slov dělají maximum.

K události se vyjádřil ve večerních hodinách i ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček. „Obrovská tragédie na Dole ČSM. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Přeji rychlé uzdravení všem zraněným, díky báňským záchranářům za jejich nasazení a odvahu,“ uvedl na Twitteru Hamáček.

20.prosince 2018 v 22:21, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 09:53

Obrovská tragédie na Dole ČSM. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Přeji rychlé uzdravení všem zraněným, díky báňským záchranářům za jejich nasazení a odvahu.

Uhlí by se na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030, řekl Babiš

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dodala, že ministerstvo se v pátek bude zabývat návrhy možnosti, jak požkozeným poskytnout okamžitou sociální pomoc.

20.prosince 2018 v 23:41, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 09:53

Hlubokou soustrast pozůstalým obětí exploze v dole CSM. Věřím a doufám, že ostatní pohřešovaní horníci jsou v pořádku. Zítra na MPSV navrhneme možnosti, jak poškozeným poskytnout okamžitou sociální pomoc.

Na místě tragédie je od pátečního ráda i polský premiér Morawiecki. „Je to obrovská tragédie pro všechny Poláky a Čechy. V tomto náročném dni ukažme mimořádně silnou solidaritu,“ uvedl polský premiér na sociálních sítích.

21.prosince 2018 v 08:19, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 10:14

On behalf of President Miloš Zeman as well as myself, I would like to express our deepest condolences to the Polish families who lost their dear ones in the terrible disaster. It is a tragedy for both & people. @AndrzejDuda @MorawieckiM @PLinCzech @KSzczerski

Jménem svým i jménem prezidenta Miloše Zemana vyjádřil na Twitteru soustrast i vedoucí zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. „Je to tragédie pro Čechy i Poláky,“ napsal Jindrák.

Tragédii komentoval na sociální síti i mluvčí prezienta Jiří Ovčáček. „V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům,” uvedl podle Ovčáčka Zeman.

Havíři, kteří přišli na noční směnu, čekají před šachtou. Dovnitř mohli jen...
Důlní neštěstí se stalo v severní lokalitě dolu. Výbuch metanu způsobil...

„Je to opravdu velká tragédie,“ řekl na schůzi poslanec Josef Hájek z ANO, jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval.

K vyjádření soustrasti se připojili i poslanci, kteří na úvod pátečního jednání drželi minutu ticha za oběti tragédie. Informoval o tom na Twitteru předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček. Poslanci založili i finanční sbírku na podporu pozůstalých.

21.prosince 2018 v 09:39, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 10:26

Sněmovna dnes ráno minutou ticha uctila památku obětí večerní tragédie v dole ČSM na Karvinsku, kde zemřelo 13 polských a českých horníků. Zákonodárci vyslovili svou nejhlubší soustrast a solidaritu s rodinami obětí tragédie vyjadřují i finanční sbírkou na jejich podporu https://t.co/PrAKUqSoNU

K neštěstí se vyjádřil i starosta nedaleké obce Stonava Ondřej Feber. „Určitě velkou soustrast s těmi, kteří tam zahynuli. Panuje zde velký soucit, naše obec je obcí hornickou,“ sdělil Feber serveru iRozhlas.cz. Starosta později podle ČTK vyzval k poklidným oslavám svátků. V Ostravě kvůli pietě zhasnou světelné dominanty. Kraj chce pomoci rodinám. 

21.prosince 2018 v 00:05, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 11:02

Výbuch v dole ČSM je obrovskou tragédií. Upřímnou soustrast všem pozůstalým, čest památce zemřelých. Modleme se, aby byl počet obětí co nejnižší.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát.

Důlní neštěstí v Česku i ve světě

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...