Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dobeš je stále v nejistotě. Premiér k jeho odvolání mlčí

Česko

  7:44aktualizováno  10:43
PRAHA - Dnešek rozhodne, zda ministr dopravy Pavel Dobeš uhájí svoji funkci. Vše záleží na registru vozidel. Od pátečního rána zatím funguje. Na řadě pracovišť ale není úřední den, takže zatížení systému není maximální. Premiér Petr Nečas se však zatím k budoucnosti ministra nevyjádřil.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) foto: ČTK

"Tuto informaci zatím nemám, pan premiér je na jednání," odpověděl mluvčí vlády Michal Schuster na dotaz, zda už se Nečas rozhodl. Pro Lidovky.cz dodal, že se premiér zúčastní tiskové konference ODS v 11 hodin. Lze tak očekávat, že rozhodnutí padne během ní.

Do pátečního dne dal premiér Dobešovi termín k odstranění závad v provozu registru. Uvedl, že pokud nebude registr fungovat spolehlivě, bude muset ministr vládu opustit. Zprávy z jednotlivých měst zatím hrajou ve prospěch Dobeše. Registr je v provozu, hlásí úředníci.

Prodloužena pracovní doba
V Praze úředníci zpracovávají takzvaná hromadná podání od zprostředkovatelů z předchozích dnů a pracovní doba je prodloužena do 15:00, uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

ČTĚTE TAKÉ

I v Brně systém registru vozidel od rána funguje, na úřadě se střídají desítky lidí a tvoří se kratší fronty. Na úřad ráno dorazil náměstek ministra dopravy Ivo Toman, aby, jak řekl, "doladil problémy".

Náměstek ministra dopravy Ivo Toman navštívil 27. července brněnský registr vozidel, odkud telefonicky referoval, že systém funguje.

Na registru českobudějovického magistrátu čeká na odbavení více než stovka lidí, běžně jich tam bývá po ránu kolem třiceti. "Program není funkční od jeho spuštění, jestli bude, v uvozovkách, funkční, tak to bude spočívat v tom, že neklekne, ale to neznamená, že odbavíme víc lidí, nebo že lidi budou víc spokojení, úředníci méně unavení," řekl vedoucí oddělení Ladislav Hostěnský.

"Pokud mám program, který mě nechá udělat polovinu žádostí, než jsem byl schopen zpracovávat dřív, tak ten systém funkční není," dodal.

Dříve tři úkony za hodiny, nyní jen dva
V Pardubicích registr funguje bez větších potíží. Podle vedoucího odboru dopravy pardubické radnice Vladimíra Bakajsy je ale systém ve srovnání s předchozím stále pomalejší. Dříve mohl pracovník registru zvládnout za hodinu tři nejdelší úkony, nyní stihne jen dva.

Po čtvrteční zkoušce v pátek znovu začal fungovat registr vozidel v Českém Krumlově. Vedení radnice ho tam ve středu kvůli opakujícím se potížím až do odvolání zavřelo, aby tam lidé zbytečně nečekali. "Včera, kdy nebyl úřední den, jsme systém vyzkoušeli a šel, dnes jsme zapnuli počítače a zatím funguje," řekl odboru dopravy František Troják.

ČTĚTE TAKÉ

V Kostelci nad Orlicí běžel krátce po 8:00 hodině registr bez omezení. "Systém funguje, dokonce bych řekl, že se jeho činnost v určitých fázích oproti minulým dnům zlepšila. Žadatele odbavujeme průběžně, žádná fronta se tady netvoří," řekl Vlastimil Hlach z tamní radnice.

Podobná situace je v Karlových Varech. "Systém začal fungovat ve čtvrtek a také dnes je téměř vše v pořádku. Snad už to vydrží," řekla vedoucí odboru Lenka Kůsová. Registr funguje bez závad i v Jihlavě.

Autoři: ,