Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Registru aut možná někdo záměrně škodí, míní Dobeš

Česko

  17:20aktualizováno  27. července 6:43
PRAHA - Od středy probíhá na policejním prezidiu kontrola, která by měla odhalit možného záškodníka v souvislosti s novým registrem vozidel. Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) totiž odmítá, že by za problémy s novým systémem mohlo pouze jeho ministerstvo. Naznačuje, že selhal někdo na policejním prezidiu.

Ministr dopravy Pavel Dobeš. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Chceme vědět, jestli je chyba na naší úrovni, tedy ministerstva dopravy, nebo jestli někdo může za kolaps systému schválně nebo zanedbáním nějakých povinností," poznamenal podle iHned.cz po jednání vlády ministr dopravy Pavel Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ:

Policejní prezidium podle jeho slov neprovedlo test, zda jeho síť vydrží připojení nového registru do systému kradených vozidel. Kontrola má také prověřit, jestli se někdo dokonce nepokusil o "sabotáž".

Policejní šéf Petr Lessy je ale přesvědčený o tom, že za výpadky registru v posledních nemůže nikdo z jeho podřízených na prezidiu. "Tohle může říct jen někdo, kdo věci absolutně nerozumí. My přece nemůžeme vypnout Schengenský informační systém," odmítá spekulace policejní prezident.

Nechtěl ani spekulovat nad tím, kdo mohl kontrolu iniciovat. O kontrole na policejním prezidiu informoval server iDnes.cz. 

Lessy zatím ani neví, jak dlouho audit potrvá. "Podepisoval jsem pouze protokol o zahájení kontroly, termín jejího skončení ale upřesněn nebyl. Neznám ani prozatímní výsledky," řekl Lessy. 

Nový registr vozidel spustilo ministerstvo dopravy 9. července. Od té doby ho ale provází masivní výpadky. Kvůli nefungujícímu systému může přijít ministr Dobeš o své místo na ministerstvu, premiér Nečas mu dal totiž ultimátum. I Dobešova stranická šéfka Karolína Peake dala Dobešovi najevo, že by měl rezignovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...