27. března 2017 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřovatelé měli v kauze Čapí hnízdo rozhodnout do pátku. Chtějí více času

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | foto: GJF

PRAHA Policisté, kteří řeší kauzu Čapí hnízdo, požádali o delší lhůtu na prověřování. Jestli někoho obviní nebo případ odloží, měli rozhodnout do konce března. Jak dlouhý odklad bude, zatím není jasné.

Informaci o prodloužení lhůty přinesl server iDNES.cz, který se odvolává na mluvčí dozorujícího státního zastupitelství Štěpánku Zenklovou. „Prověřování bude dále pokračovat, lhůta se opět prodlouží,“ uvedla. Hospodářská kriminálka se případem zaobírá na základě anonymního trestního oznámení, rozhodnout měla do pátku. Policie se podle serveru k možnosti prodloužení lhůty zatím nevyjádřila.

Vyšetřovatelé zkoumají padesátimilionovou dotaci na výstavbu Čapího hnízda, který patří holdingu Agrofert. Dotace byla určena pro malé a střední firmy, což holding Agrofert není. Ministr financí Andrej Babiš, který nedávno vložil akcie Agrofertu do svěřenských fondů, již dříve označil celou kauzu za vykonstruovanou.

Dotacemi se taky zabýval evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Evropská komise proto zažádala Česko o některé dokumenty k udělení dotace. Zatím nerozhodla.

Farma požádala o dotaci v roce 2009, koncem téhož roku ji dostala. Už v roce 2010 se objevily první nesrovnalosti, kdy audit určil, že firma nejprve počkala na dotaci a až poté uhradila nesplacenou fakturu. Správně by měl být postup opačný. Dotační úřad udělil Čapímu hnízdu pokutu, ta byla však později prominuta.

Na konci roku 2015 se případem začala zabývat česká policie. Vyšetřuje, jestli se jednalo o dotační podvod, tedy skrytí pravého vlastníka. Jako přiznaná součást Agrofertu by Čapí hnízdo nemělo mít na dotaci nárok. Loni vysvětloval Babiš svůj vztah k farmě ve Sněmovně, poslanci se rozhodli počkat na výsledky šetření.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz