130 let

Domácí násilí. | foto: ČTK

Výslech týraného chlapce se šíří po internetu

Česko
  •   10:01
BRNO - Podrobnosti o nelidském trápení osmiletého Ondřeje, kterého matka svazovala lepicí páskou a nechávala spát na podlaze, kolují po internetu.

Na veřejnost unikl protokol z policejního výslechu chlapce, také další dokumenty popisující nelidské zacházení s ním, a navíc zpráva z výjezdu sociálních pracovníků ve Šlapanicích, kteří se případem zabývají. Údaje nejen znovu snižují důstojnost chlapce, ale zároveň mohou zapříčinit, že se už nikdy nepodaří dopátrat další pozadí případu.

Lidové noviny mají texty k dispozici, ale jejich obsah zveřejňovat nebudou. Ředitel zpravodajství Regionální televizní agentury (RTA) Karel Burian, který zveřejnění na stránkách stanice schválil, odmítá uvést, kde k dokumentům přišli, a nechce mluvit ani o etické rovině jejich zveřejnění. „Na to nemůžu odpovědět,“ řekl Burian.

Více k tématu najdete v Lidových novinách


Připustil pouze, že v pátek RTA neúspěšně žádala o rozhovor ředitele brněnské policie Jaroslava Vaňka. Ke zveřejnění protokolů, úředních záznamů a dalších listin, které mimo jiné zmiňují, že osmiletý Ondřej mohl být týrán až několik měsíců, došlo teprve poté.

Policie není jediným podezřelým
Publikování důvěrných materiálů, které navíc obsahují například mobilní telefon na státní zástupkyni, rozlítilo pověřeného policejního prezidenta Jana Brázdu. „Není možné, aby policisté v takto citlivé věci reagovali tak, že protokoly zveřejní. Únik už prošetřuje jak odbor kontroly krajského ředitelství, tak Inspekce ministra vnitra. Pokud se prokáže, že je únik od policie, budeme postupovat velice tvrdě,“ řekl Brázda. Policie ovšem není jediným „podezřelým“.

K tématu si také přečtěte články

Anička "bez minulosti" zmizela
Osmiletý Ondřej je po záchvatu v nemocnici
Vrátit děti do rodiny? Spíše ne


Většina policejních protokolů se v Brně a jeho okolí totiž vyplňuje do projektu tzv. elektronického trestního řízení, který sleduje kdo, kdy a jak s dokumentem nakládal. „Ze záznamů zjistíme, jestli a kým byl protokol vytisknut a komu byly kopie předány,“ řekl Brázda, který slíbil i další opatření, které však nehodlal specifikovat s tím, že by se minula účinkem.

Únik informací se nelíbí právníkovi Oldřichu Chudobovi, který upozorňuje na to, že se policii ztíží vyšetřování případu. „Není jasné, komu to nahraje. Jisté je ale to, že jde o velmi vážné porušení povinností lidí, kteří měli k protokolu přístup, což kromě policie je případný obhájce a také státní zástupce a soudce,“ řekl Chudoba.

Také podle zjištění LN je možné, že na vině není jen policie. Dopis odboru sociální péče Městského úřadu ve Šlapanicích totiž v policejním spisu vůbec nebyl. „Byl určen pro magistrát, a pokud ho někdo zveřejnil, tak porušil povinnost mlčenlivosti, kterou máme,“ řekla šlapanická úřednice Ludmila Němcová.

Právě Ludmila Němcová sepsala zprávu pro sociální pracovníky radnice městské části Brno-Židenice, kde má Ondřej trvalý pobyt. Její nadřízená Soňa Střechovská byla informacemi o zveřejnění jejich dopisu šokována. „Nikdy se nám nic takového nestalo. Dopis jsme poslali do Židenic faxem a dopisem. V kopii šel i na magistrát,“ řekla LN Střechovská.
 
Žena z Kuřimi, která týrala malého chlapce. Třináctiletou dívku, která utekla z Klokánku, si osvojila.Tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký je přesvědčen, že od „jeho“ úředníků informace neunikly. „Máme systém, který tomu zabraňuje, přesto pro jistotu vše prověříme,“ dodal Loutocký. Také místostarosta Židenic Marek Svitavský LN řekl, že informace o tom, že by dokument utekl od nich, nemají k dispozici. „Nemohu to komentovat. Budeme se tím v pondělí zabývat,“ reagoval.

O tom, že dokumenty nemohly uniknout z jejich pracoviště, je přesvědčen i ředitel policie Brno-venkov Bohumil Šimek. Jeho podřízení malého Ondřeje vysvobozovali z komory pod schodištěm domku v Kuřimi. „Jedna ze zveřejněných listin v našich spisech není,“ potvrdil Šimek. Tuto informaci potvrdil LN i policejní prezident Jan Brázda. „Dopis městského úřadu jsme neměli. Naopak pracovníci odboru péče o děti měli protokoly, které sepsali policisté i zmiňovaný dopis.“ dodal Brázda.

Inspekce ministra vnitra proto nyní řeší, odkud se mohly protokoly ztratit. „Skupina lidí, kteří mají k podobným dokumentům přístup, je hodně široká - kromě policistů to jsou státní zástupci a soud, ale také sociální pracovníci a advokáti,“ uvedl Brázda. První výsledky vyšetřování úniku informací by mohly být známy už dnes.

Autoři: Jiří Reichl, Miloš Šenkýř
  • Vybrali jsme pro Vás