Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výsledky ještě nejsou sečteny, Tejc už zpochybňuje šéfa Sobotku

Česko

  16:10
PRAHA - Nálada v Lidovém domě je na bodu mrazu. Po sečtení více než poloviny hlasů nemá ČSSD ani 22 procent hlasů a z vedení už zaznívají první hlasy, že jde o velký neúspěch, za který může i špatně zvolená kampaň.

Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Dan Materna

"Podle dosavadních výsledků to považuji za velký neúspěch sociální demokracie, především její kampaně. Myslím si, že se za poslední dva měsíce zkazilo více, než co se podařilo udělat za tři roky v opozici. Mě to velmi mrzí, ta naděje na změnu byla veliká," řekl LN Jeroným Tejc. 

Podle něj by byl výsledek pod třicet procent neúspěch, který by se ale dal zvládnout. "Výsledek pod 25 procent bych považoval za absolutní fiasko těch šancí, které jsme měli," dodává Tejc.

"Já jsem nebyl využit v kampani, mrzelo mě, že jsem se nemohl více zapojit v kampani na jižní Moravě i celostátně. Myslím, že bych sociální demokracii neublížil. Ale bylo to rozhodnutí volebního štábu a předsedy strany. Strategie byla zvolena, i když jsem s ní nesouhlasil, respektoval jsem to. Nemá cenu se k tomu vracet. Teď spíše musíme řešit, co dál. Musíme projít sebereflexí," uzavírá Tejc.

Podle informací LN se už dnes večer na jednání politického grémia strany bude jednat i o možné rezignaci Bohuslava Sobotky. Ten by mohl z čela strany odejít už zítra. 
To ale nechtěl komentovat ani Tejc, ani druhý muž strany Michal Hašek.

"Sociální demokracie asi zvítězí, ale ten výsledek určitě nebude takový, jaký jsme očekávali. Je to na určitou sebereflexi, kterou začneme provádět na večerním jednání politického grémia. Ale nesmíme skládat zbraně, musíme aktivně jednat. Podporu nebudeme hledat u ODS a TOP 09, to platí. Ale nemůžeme se chovat jako v roce 2010, složit ruce do klína a čekat, jak se dohodne někdo jiný," vysvětluje Hašek.

Bohuslav Sobotka

"Ke kampani teď můžeme mít tisíc a jednu výhradu. Je otázka, jestli měla být stejná jako za Jiřího Paroubka, jestli to měla být sázka jen na jednoho muže, jestli to měla být one man show, nebo jestli jsme měli více zapojit regionální tváře. Ale to si všechno vyhodnotíme. Volební výsledek nemůžu považovat za žádné velké vítězství po tolika letech v opozici," dodal Hašek pro LN.

Sobotka nicméně na rezignaci nemyslí. "Sociální demokracie potřebuje jednotu, pokud má úspěšně vést povolební vyjednávání. Pokud sociální demokracie vyhrála, tak úkolem sociální demokracie je sestavení vlády," řekl novinářům. Až pokud by se sociálním demokratům nepodařilo sestavit vládu, měl by podle Sobotky na řadu přijít sjezd a úvahu o znovuzvolení vedení.