Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Vysněné miliony na olympijské hry. ČOV je žádá po několika ministerstvech, ta ale o ničem nevědí

Česko

  5:00
Praha - Celkem čtyři ministerstva by se dle návrhu vzešlého z pera Českého olympijského výboru (ČOV) měla podílet na financování chodu Českého domu na letošních letních olympijských hrách v Tokiu a organizace doprovodných Olympijských festivalů, jež se během největší sportovní akce roku odehrají po republice. Vyplývá to z dokumentu Česká stopa 2020, připraveného ČOV, který mají LN k dispozici. Ministerstva však o ničem nevědí.
Olympijské hry (ilustrační snímek).

Olympijské hry (ilustrační snímek). foto: Reuters

Dle scénáře sepsaného ČOV v čele s Jiřím Kejvalem by resorty přispěly ze svých rozpočtů následovně – ministerstvo zahraničí 5 miliony, ministerstvo průmyslu a obchodu sumou mezi 12 a 20 miliony, ministerstvo pro místní rozvoj 10 miliony a ministerstvo vnitra 5 až 20 miliony korun.

Kudy potečou miliardy pro sport? Hniličkova agentura chce kluby, olympionici preferují svazy

Paradoxní je, že v seznamu schází ministerstvo školství, pod něž agenda sportu spadá. Zdroje LN naznačovaly, že právě to byl důvod, proč premiér Andrej Babiš (ANO) shodil tento materiál ze stolu. Předseda vlády to však vyvrátil, pro LN uvedl, že z jednání vlády žádný dokument nevyhazoval.

„Od pana Kejvala jsem dostal dlouhý dopis ohledně rozpočtů. Ten jsem postoupil ministrovi školství Robertu Plagovi (ANO) a nyní čekám na jeho vyjádření,“ uvedl premiér s tím, že možné financování je nutné vyřešit přímo z ministerstev a centrálně ve vládě. „Není možné, aby pan Kejval chodil na resorty a individuálně vyjednával o penězích,“ řekl LN Babiš. Kejvalovo psaní teď leží na Plagově stole a premiér čeká na ministrovo vyjádření.

Natažená ruka ČOV

Navíc to vypadá, že své představy o financování olympionici v čele s Kejvalem nekonzultovali přitom s těmi, z jejichž kapes žádali o podporu. Vedení jmenovaných resortů totiž rozhodně nemají v úmyslu vytáhnout ze svých rozpočtů požadované částky.

Na olympiádě v Tokiu budou roznášet pití nebo sbírat náčiní roboti

„V rozpočtu pro rok 2020 s částkou 5 milionů korun pro ČOV nepočítáme,“ řekla LN mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Vnitro, vedené Janem Hamáčkem (ČSSD), je ještě razantnější: „Ministerstvo vnitra nebude ČOV poskytovat žádné finanční prostředky,“ napsal LN Ondřej Krátoška z odboru tisku ministerstva.

Ministerstvo školství (MŠMT) pak argumentovalo, že v souvislosti s olympijskými hrami v Tokiu hradí účast sportovců a jejich realizačních týmů. „MŠMT doprovodný program nefinancuje,“ uvedl mluvčí úřadu Antonín Zelenka. Dodal, že aktivity ČOV ministerstvo podporuje prostřednictvím dotačního programu Organizace sportu, jen vloni z něj směrem k ČOV putovalo 105 milionů korun. Resort pro místní rozvoj i ČOV se k otázkám LN do uzávěrky nevyjádřily.

„Český olympijský výbor představil návrh prezentace ČR na olympiádě v Tokiu včetně rozpočtu. Dá se považovat za maximalistický,“ řekla LN mluvčí rezortu průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová s tím, že vše má být řešeno centrálně a za spolupráce všech zúčastněných.

Na provoz Českého domu v Tokiu, který má zajišťovat prezentaci Česka v Japonsku a poskytnout zázemí pro volnočasové aktivity sportovců, má jít necelých 51 milionů.Na festivalové areály v Ostravě, Brně a Praze by ČOV rád získal 80 milionů korun. Na jejich financování by se měly kromě ministerstev podílet i dotčená města částkami v hodnotách desítek milionů.

Sen o olympiádě pokračuje. Čeští stolní tenisté po výhře nad Indií mají stále šanci

Letošní rok je posledním, kdy se o agendu sportu stará ministerstvo školství; od ledna 2021 přejde na Národní sportovní agenturu. Sportovní prostředí si na nízkou prioritu své „sféry“ v agendách školského resortu stěžuje dlouhodobě a tvrdí, že ministerstvo na něm záměrně „škudlí“; úřad to však odmítá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!