Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vysoké školy po uvolnění opatření nečekají mnoho studentů, půjde o individuální konzultace

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Wikimedia/VítVít

Praha - Vysoké školy v Praze v pondělí po svém částečném otevření pro studenty v posledním ročníku studia neočekávají velké množství příchozích. Jejich budovy navštíví pravděpodobně spíše jednotlivci. Vyplývá to z informací zástupců Univerzity Karlovy (UK) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).
  13:10

Například 2. lékařská fakulta UK má podle Andrease 200 studentů, kterých se uvolnění opatření týká. „Vzhledem k tomu, že se jedná o individuální plánované konzultace, kontrolu studia a zkoušky, lze očekávat řádově jednotky studentů,“ uvedl. Fronty se podle něj nikde netvoří. Dodal, že nemá informace o tom, že by někdo nebyl do budovy fakulty vpuštěn. Mluvčí UK Václav Hájek řekl, že univerzita neočekává potíže s velkým zájmem studentů.

Děti nehrají při přenosu koronaviru zásadní roli. Mohly by se otevřít školy, naznačuje dosud největší studie

V ČZU v pondělí začíná zkouškové období, ale schéma zkoušek se zatím většinou připravuje, uvedla mluvčí ČZU Karla Mráčková. Prezenční zkoušení se podle ní bude nejdříve týkat hlavně studentů, kteří ke zkoušce potřebují laboratoře či dílny. O možnosti zkoušky ale podle ní budou rozhodovat jednotliví vyučující. V posledních ročnících je celkem 5718 studentů, z toho 3700 v prezenční formě studia, řekla. „Je příliš brzy na to, abychom mohli vyhodnotit, jak se uvolnění opatření projevilo, domníváme se, že tomu bude v řádu dní či týdne,“ doplnila.

Již v pátek mluvčí vysokých škol v Praze uvedli, že jsou na uvolnění opatření připraveny. Mají dostatek dezinfekce a s příchodem studentů počítají. České vysoké učení technické zároveň podmínilo konání aktivit se studenty souhlasem vyučujících, protože jich řada patří k rizikové skupině.

Studenti posledních ročníků se podle uvolněného opatření, které schválila vláda, mohou od pondělí účastnit aktivit vždy v počtu maximálně pěti lidí najednou. Mohou tak chodit například na konzultace či zkoušky, případně se věnovat laboratorní, experimentální nebo umělecké práci. Individuálně mohou navštívit knihovnu či studovnu, ale jen za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.

Aktivit se studenti mohou účastnit pouze v případě, že nemají příznaky virového onemocnění či nařízenou karanténu. Musí také poskytnout čestné prohlášení o tom, že příznaky virového onemocnění neměli ani v předchozích dvou týdnech. U vstupu do zkušební místnosti si musí dezinfikovat ruce.

Školy se kvůli epidemii koronaviru 11. března zavřely. Vysokých škol se uvolnění opatření týká jako prvních, až v dalších týdnech by se částečně mohly pro žáky otevřít základní a střední školy. Úplné otevření škol ale do konce června vláda neplánuje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!