Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzkum: Každý pátý učitel se stal obětí kybernetického útoku

Česko

  11:51
PRAHA - Každý pátý učitel se stal obětí kybernetického útoku, nejčastěji na sociálních sítích, ale také prostřednictvím mobilního telefonu, e-mailu, veřejného chatu a internetových stránek. Systematická kyberšikana ale tak rozšířená není. Zjistil to výzkum, kterého se zúčastnilo více než 5000 učitelů základních a středních škol z celé republiky. Jeho výsledky byly zveřejněny na dnešní tiskové konferenci.

Každý pátý učitel se stal obětí kybernetického útoku. foto: Shutterstock

Více než šest procent respondentů se stalo terčem kybernetického útoku v posledních 12 měsících, dalších asi 15 procent již dříve. „Mezi nejčastější formy incidentů patřily verbální útoky realizované prostřednictvím mobilního telefonu či internetu a obtěžování prostřednictvím prozvánění. Výzkum zachytil také vyhrožování učiteli či jeho zastrašování, případně číření ponižující či zesměšňující fotografie,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Kamil Kopecký.

Kyberšikana zasáhne každé třetí dítě v Čechách. Trauma z ní trvá roky

Nejčastější jsou krátkodobé útoky, které trvaly maximálně týden a dále nepokračovaly. Dlouhodobé útoky byly spíše výjimečné. Každou agresi není možné považovat za kyberšikanu. „Ta probíhá opakovaně, delší dobu, je intenzivní a má na oběť prokazatelný dopad. Na základě výzkumu lze prohlásit, že skutečnou kyberšikanu v posledních 12 měsících zažilo 3,52 procenta učitelů, tedy 181 z 5136 respondentů,“ uvedl Kopecký.

Šikanují žáci i rodiče

Ve dvou pětinách případů byli pachateli žáci, v osmi procentech rodiče některého z žáků. U čtvrtiny útoků se pachatele nepodařilo vypátrat. Řada pedagogů útoky tají. Přibližně ve třetině případů o tom věděli jejich kolegové. Pouze 15 procent učitelů si myslí, že o tom vědělo vedení školy.

Napadení učitelé se útokům nejčastěji brání tím, že se snaží odstranit závadný obsah z internetu nebo ho zablokovat. Někteří si o incidentech pořizují záznamy. Asi 15 procent učitelů situaci ignorovalo - buď ji nepovažovali za závažnou, nebo předpokládali, že problém sám odezní.

Užití výzkumu k prevenci

Výzkum provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se firmami O2 Czech Republic a Seznam.cz. Autoři výzkumu reagovali na debaty o šikaně a kyberšikaně vůči učitelům, které se rozvířily především v souvislosti s případem šikanované učitelky pražské průmyslové školy na Třebešíně. „Není to tak vážné, jak to na první pohled vypadá. To, co se zveřejňuje, jsou extrémní případy,“ dodal Kopecký.

Ministerstvo školství výsledky výzkumu využije při přípravě dalších doporučení v prevenci šikany, řekl Vladimír Sklenář z oddělení prevence. Úředníci budou také čerpat ze zjištění České školní inspekce, která by měla být zpracována na přelomu června a července.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...