130 let

Ruský prezident Vladimir Putin se před zahájením vojenské přehlídky vítá s českým prezidentem Milošem Zemanem (9. května 2015) | foto: AP

Prezident Zeman podporoval Putina, měl by abdikovat, tvrdí Pithart, Ruml či Horáček

Česko
  •   13:53aktualizováno  14:07
Prezident Miloš Zeman se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat. Vyzvalo ho k tomu osm bývalých politiků nebo signatářů Charty 77, třeba bývalý premiér Petr Pithart, exministr vnitra Jan Ruml, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či textař a neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček.

„Výkon úřadu prezidenta republiky jste od začátku založil na popírání základní ústavní charakteristiky českého státu jako státu demokratického a právního, respektujícího universální koncept lidských práv,“ uvedli signatáři výzvy českému prezidentovi. Vyčetli mu dlouholetou podporu putinovské diktatury v Rusku a jejích lží vůči Česku a jejím spojencům.

„Neexistuje způsob, jakým by politik demokratické země mohl tak tíživou spoluvinu odčinit. Vaše přiznání omylu nemůže vyvážit vaši podporu anexe Krymu a okupaci části ukrajinského území z roku 2014, či rozšiřování nepravd o teroristických útocích ruských komand u nás i v Evropě,“ uvedli autoři výzvy českému prezidentovi.

Zbývá vám poslední a jediná čestná cesta: Omluvte se ukrajinskému lidu, České republice i našim spojencům a co nejdříve abdikujte!“ napsali.  Vedle Šabatové, Pitharta a Horáčka jsou pod výzvou uvedeni také bývalý ministr vnitra Jan Ruml, exministr spravedlnosti Jan Kalvoda, někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb, bývalý poslanec Ivan Gabal a publicista Jan Urban.

Zeman: Rusko se dopouští zločinu proti míru

Výzva k Zemanově rezignaci přichází jen pár dnů poté, co Zeman odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině. „Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru,“ řekl Zeman minulý týden v televizním projevu.

„Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ prohlásil prezident.  „Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu,“ řekl také Zeman.

V pondělí večer také prezidenti osmi členských států Evropské unie, včetně Miloše Zemana, vyzvali k okamžitému udělení statusu kandidátské země Evropské unie Ukrajině a k zahájení procesu přístupových jednání.

24. února 2022

„My, prezidenti členských států EU: Bulharské republiky, České republiky, Estonské republiky, Lotyšské republiky, Litevské republiky, Polské republiky, Slovenské republiky a Slovinské republiky pevně věříme, že Ukrajina si zaslouží perspektivu přistoupení k EU,“ napsali.

Autoři: kop, ČTK