7. prosince 2014 18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vzduch v Moravskoslezském kraji se zhoršil, nejhůře je v Havířově

Smog ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

OSTRAVA Ovzduší v Moravskoslezském kraji se v neděli ještě zhoršilo. Dál platí signál regulace, který průmyslové podniky nutí dodržovat ekologická opatření. Na sedmi ze 14 stanic byl v poledne povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový pro čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překročen minimálně o 150 mikrogramů.

„Na území Moravskoslezského kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 110 až 239 mikrogramy na metr krychlový. Nejvyšší hodnotu jsme zaznamenali na stanici Havířov,“ uvedli meteorologové. Naopak nejlépe se dýchá obyvatelům Opavy.

Signál regulace, který pro podniky zapsané v ústředním regulačním řádu znamená omezení výroby, platí od sobotního večera pro celý Moravskoslezský kraj kromě Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a Třinecka.

PSALI JSME:

Regulace se vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v lokalitě překročila průměrná denní koncentrace polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Také v tomto případě musí být na polovině měřicích stanic v dané lokalitě stoupající hodnoty znečištění.

„Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání,“ uvedli meteorologové. Řidiče aut žádají, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích.

Zlepšení nepřijde

Výrazné zlepšení meteorologové neočekávají. „Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji nad hodnotou stanoveného imisního limitu, na některých místech až čtyřnásobně,“ uvedli. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou pod limitem.

Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Na jeho kvalitu má vliv doprava, průmysl i topení v domácnostech. Největší problémy bývají právě na podzim a v zimě. Podrobnější informace o kvalitě ovzduší lze získat na webu ČHMÚ.

Situace v Olomouckém kraji

V Přerově a Prostějově jsou v neděli nadále překročeny limity pro polétavý prach v ovzduší. Naopak v Olomouci se kvalita ovzduší výrazně zlepšila a polétavého prachu je už méně než povoluje maximální limit. V Olomouckém kraji i nadále platí smogová situace.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz